Prokuratura: wysokie poręczenia dla podejrzanych ws. gruntów Gminy Połaniec i SSE

Polska
Prokuratura: wysokie poręczenia dla podejrzanych ws. gruntów Gminy Połaniec i SSE
cba.gov.pl
Zdjęcie ilustracyjne

Małopolski wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie zastosował wysokie poręczenia majątkowe wobec wszystkich pięciu podejrzanych w śledztwie dotyczącym m.in. przejęcia gruntów Gminy Połaniec i włączenia ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice - poinformowała prokuratura.

W poniedziałek CBA zatrzymało pięć osób w śledztwie, które nadzoruje małopolski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

 

Wśród zatrzymanych znaleźli się: prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, były poseł PSL Andrzej P., burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Jacek T., b. prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i jej b. wiceprezes - Zdzisław K. oraz przedsiębiorca - Dariusz M.

 

W poniedziałek do późnych godzin trwały przesłuchania podejrzanych. Prokuratura nie informuje o ich treści. "Prokurator uznając za konieczne zabezpieczenie dalszego toku postępowania zastosował wobec podejrzanych adekwatne do ich sytuacji środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, dozory policji" - powiedziała we wtorek prok. Agnieszka Hudyka z małopolskiego wydziału PK.

 

Zarzuty związane z planami inwestycyjnymi

 

- Dodatkowo wobec Andrzeja P. i Jacka T. zastosowano środek zapobiegawczy polegający na zawieszeniu ich w czynnościach związanych z zajmowanym stanowiskiem i pełnioną funkcją - dodała prok. Hudyka.

 

Poinformowała także, że prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie z uwagi na fakt, że mogłoby to w sposób negatywny wpłynąć na dalszy bieg postępowania.

 

Jak informowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, śledztwo dotyczy zdarzeń w latach 2013-15, a zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Gminy Połaniec.

 

- Plany te obejmowały przejęcie przez spółkę zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice SA oraz uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii - wyjaśniła prokuratura w komunikacie.

 

Podejrzenie o przekroczenie uprawnień

 

Andrzej P. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść majątkową.

 

"Jackowi T. zarzuca się przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami" - zaznaczyła PK.

 

Z kolei Cezary T. i Zdzisław K. są podejrzani o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej.

 

Biznesmenowi Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.

 

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone kara do 10 lat pozbawienia wolności - zaznaczyła prokuratura. "Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator rozważy zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych" - zaznaczyła PK. Może to nastąpić dopiero we wtorek - wynika z informacji PAP.

 

W poniedziałek władze PSL poinformowały, że zawiesiły zatrzymane osoby w prawach członków partii osoby do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie