Proces powiązanych z grupą "Wariata" odroczony do 18 lipca

Polska
Proces powiązanych z grupą "Wariata" odroczony do 18 lipca
PAP/Adam Warżawa

Przed gdańskim sądem okręgowym nie ruszył we wtorek proces 46 osób, którym zarzuca się m.in. handel narkotykami, sutenerstwo, rozboje i porwania. W sądzie nie stawiło się 25 oskarżonych, w tym szef grupy Damian W. ps. Wariat. W. przesłał do sądu zwolnienie lekarskie do 30 czerwca.

Wszyscy oskarżeni, wśród których jest 43 mężczyzn i 3 kobiety, odpowiadają przed sądem z wolnej stopy. Ośmiu z oskarżonych przebywa w areszcie, ale za inne przestępstwa.

 

Damian W. przesłał do sądu zwolnienie lekarskie do 30 czerwca. Inny z oskarżonych zadzwonił rano do sądu. Powiedział, że nie przyjedzie na rozprawę z powodu awarii samochodu na autostradzie i konieczności użycia lawety.

 

Główni sprawcy przyznali się do zarzutów

 

Część nieobecnych oskarżonych w ogóle nie odebrała wezwania pocztowego do stawienia się w sądzie, a obrońcy nie wiedzieli, gdzie przebywają ich klienci. O jednym z oskarżonych, sędzia Aleksandra Kaczmarek-Byzdra powiedziała, że uciekł podczas prac zorganizowanych przez jednostkę penitencjarną i do tej pory nie został zatrzymany.

 

- Sprawa może być trudna pod względem technicznym, choć nie wszyscy muszą być obowiązkowo obecni. Postępowaniu mogą zaszkodzić ewentualne zwolnienia lekarskie. Jeśli zaś chodzi o kwestie merytoryczne, to nie powinno być problemów: w większości bowiem główni sprawcy, w tym Damian W., przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia - powiedział dziennikarzom prokurator Waldemar Cwynar.

 

Pierwotnie na ławie oskarżonych miało zasiąść 39 osób, ponieważ prokuratura chciała wyłączyć sprawę kilku osób do odrębnego postępowania. "Zostały skierowane wobec nich, uzgodnione z prokuraturą, wnioski o dobrowolne poddanie się karze - sąd tych wniosków jednak nie uwzględnił i dołączył ich sprawę do głównego procesu" - wyjaśnił Cwynar.

 

Zarzuty za handel narkotykami i sutenerstwo

 

Do przestępstw objętych aktem oskarżenia doszło w latach 2011-14. Większość oskarżonych to mieszkańcy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Grupa specjalizowała się przede wszystkim w handlu środkami odurzającymi i psychotropowymi, w tym marihuaną, amfetaminą czy mefedronem. Rynkową wartość narkotyków, które przeszły przez ręce przestępców, oszacowano na co najmniej 418 tys. zł. Według śledczych, drugą - obok narkotyków - istotną sferą działalności grupy "Wariata", było sutenerstwo.

 

Zastraszanie konkurencyjnych agencji

 

Oprócz tego, oskarżeni zwalczali też konkurencyjne agencje towarzyskie m.in. zastraszając prowadzące je osoby oraz klientów, doprowadzając np. porwania i pobicia dwóch mężczyzn.

 

Blisko połowa oskarżonych miała działać w zorganizowanej grupie kierowanej przez Damiana W. ps. Wariat, który przyznał się do winy.

 

Oskarżonym grozi kara do 15 lat więzienia oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych, uzyskanych z popełnionych przestępstw.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie