Pionierska operacja w Katowicach. Przeszczep komórek macierzystych do oparzonego oka

Technologie
Pionierska operacja w Katowicach. Przeszczep komórek macierzystych do oparzonego oka
Zdj. ilustracyjne, Pixabay/scotth23

Pierwsze w Polsce przeszczepy komórek macierzystych nabłonka rogówki u pacjentów z uszkodzoną powierzchnią oka po oparzeniu wapnem gaszonym przeprowadzili specjaliści z Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Potwierdziły one wysoką skuteczność tej metody: u pacjentów z wyjściową ostrością wzroku na poziomie 10 proc. ostrość widzenia zwiększyła się nawet do 50-70 proc. wartości wyjściowej.

 

- Ta metoda powstała, bo dotychczasowe nie spełniały naszych oczekiwań - oświadczył podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach kierownik oddziału prof. Edward Wylęgała.

 

Katowicki oddział działający w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach od 2015 roku jest jednym z miejsc, w którym realizowany jest międzynarodowy projekt Holocore. Dzięki temu to jedyne miejsce w Polsce i tej części Europy, gdzie starannie zakwalifikowani do zabiegu pacjenci mogą skorzystać z najnowszej terapii komórkami macierzystymi, pobranymi z drugiego, zdrowego oka, i namnożonymi w specjalistycznym laboratorium we włoskiej Modenie.

 

Kilkoro obecnych na konferencji pacjentów, w tym 9-letni Kuba, podkreślali, że z ogromną nadzieją czekają na wyniki leczenia.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie