Parlamentarzyści Polski i Niemiec z wizytą na przejściu w Medyce
Przelot polskich i niemieckich parlamentarzystów śmigłowcami wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej oraz ich wizyta na przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie) poprzedziły wtorkowe spotkanie prezydiów Sejmu RP i niemieckiego Bundestagu w Przemyślu.
Delegacjom obu parlamentów przewodniczą marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.
Leżące 12 kilometrów od Przemyśla przejście w Medyce jest największym na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą. Na dziesięciu pasach ruchu z Polski i ośmiu z Ukrainy przez całą dobę odprawiane są samochody osobowe i towarowe. W Medyce wydzielono także przejście dla pieszych.
Wizyta w Ośrodku dla Cudzoziemców
Rocznie z przejścia w Medyce korzysta ponad pięć mln podróżnych. 80 proc. odprawianych w Medyce jest obywatelami Ukrainy, aż 45 proc. spośród nich stanowią Ukraińcy korzystający z przepisów o małym ruchu granicznym.
Po wizycie na przejściu parlamentarzyści obu krajów odwiedzą Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.
Istniejący od 10 lat ośrodek ma 138 miejsc. Aktualnie przebywa tam 38 osób; głównie obywateli dawnych republik Związku Sowieckiego. W ośrodku przebywają m.in. osoby, wobec których prowadzone są postępowania o nadanie statusu uchodźcy.
Pogłębianie dialogu między izbami
Wspólne posiedzenia prezydiów Sejmu RP i niemieckiego Bundestagu odbywają się od 2004 roku. Ich celem jest m.in. pogłębienie dialogu między obiema izbami oraz omówienie aktualnych zagadnień dwustronnych.
Polska i Niemcy od lat utrzymują intensywne kontakty międzyparlamentarne. Od 1989 roku w Sejmie działa Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna, a w Bundestagu Niemiecko-Polska Grupa Parlamentarna. W obecnej kadencji Sejmu i Senatu grupa zajmująca się sprawami Polski i Niemiec powstała 10 marca 2016 roku. W jej skład wchodzi 48 parlamentarzystów; przewodniczącym jest poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze