Od wtorku w obiegu dwupoziomowa moneta kolekcjonerska

Biznes
Od wtorku w obiegu dwupoziomowa moneta kolekcjonerska
PAP/Rafał Guz

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu pierwszą kolekcjonerską monetę dwupoziomową. Upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej - podał NBP w komunikacie.

"Po raz pierwszy w polskiej monecie kolekcjonerskiej NBP lustro monety znajduje się na dwóch poziomach" - czytamy w komunikacie.

 

Awers monety przestawia pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. "Przypomina on, że to Polska przyczyniła się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia i odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego" - zaznaczono.

 

Na rewersie przedstawiono sylwetkę kobiety malującej znak Solidarności Walczącej.

 

Moneta będzie dostępna w nakładzie do 20 tys. sztuk 

 

Autorem projektu graficznego awersu jest Robert Kotowicz natomiast rewersu Jacek Jaśkiewicz. Moneta będzie dostępna - jak podał NBP - w nakładzie do 20 tys. sztuk.

 

Jak przypomina, cytowany w komunikacie, Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej "Solidarność Walcząca, od powstania w czerwcu 1982 roku, dążyła do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki. (...) Nigdy nie została rozbita, pomimo zaangażowania cywilnych i wojskowych służb specjalnych".

 

Zgodnie z ustawą o NBP, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej - banknotów i monet; wszystkie one - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju.

 

Kolejna emisja jest zaplanowana na 12 lipca. Do obiegu wejdą wówczas monety kolekcjonerskie o nominałach 50 zł i 500 zł z serii Skarby Stanisława Augusta - Zygmunt I Stary oraz moneta o nominale 20 zł z serii Historia monety polskiej - 100 dukatów Zygmunta III.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie