"Nie ma polskiej zgody na przymusową relokację migrantów wbrew woli polskiego społeczeństwa"

Polska

- Nie ma polskiej zgody na przymusową relokację migrantów wbrew woli polskiego społeczeństwa i z potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa obywateli RP - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceszef Kancelarii Prezydenta - Paweł Mucha. Dodał, że przymuszanie osób, które nie chciałyby przebywać na terenie RP jest nieracjonalne, niehumanitarne i nie jest zgodne z prawami człowieka.

Mucha odniósł się w ten sposób do komunikatu Komisji Europejskiej, która postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje.

 

"Daleka droga do konsekwencji prawnych"

 

- Tego rodzaju sytuacja przymuszania do relokowania migrantów jest też zachętą, by kolejne grupy migrantów były do Europy przerzucane, czym trudnią się także organizacje przestępcze - powiedział Mucha.

 

Dodał, że mimo tego komunikatu KE droga do jakiś konsekwencji prawnych jest daleka.

 

-  Prezydent na pewno będzie te tematy (relokacji - red.) podnosił na forum unijnym - powiedział. Podkreślił, że trzeba apelować o więcej demokracji, więcej rozsądku, więcej debaty i więcej współdziałania, jeżeli chodzi o dyskusję wewnątrz unijną.

 

"Referendum się odbędzie"

 

Mucha był także pytany, czy jest pewien, że Senat poprze wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum dotyczącego zmian w konstytucji

 

- Dla mnie to nie ulega wątpliwości, że referendum się odbędzie, nie ulega też wątpliwości, że odbędzie się w tym terminie (11.11.2018 - red.), który jest przez pana prezydenta proponowany - powiedział

 

Pytany skąd taki wniosek Mucha odpowiedział: - Myślę, że tego rodzaju komunikaty dzisiaj są wygłaszane ze strony senatorów i mamy też potwierdzenie, jeśli chodzi o dominujący pogląd.

 

Minister podkreślił, że konsultacje ws. referendum będą kontynuowane. - I jeżeli wola obywateli będzie tego rodzaju, by konstytucję zmieniać, to ja sobie nie wyobrażam, że Senat nie podejmuje w tym zakresie stosownych działań, że nie jest zarządzone referendum. I ja jestem przekonany, że my ten proces (referendum) zakończymy sukcesem - oświadczył Mucha.

 

Stwierdził także, że jest przekonany o masowym uczestnictwie obywateli w referendum, które ma składać się z 10 pytań. Mucha powiedział, że pytania nie są jeszcze gotowe, "będą one wynikiem dyskusji publicznych prezydenta z różnymi podmiotami społecznymi".

 

"Właściwy człowiek na właściwym miejscu"

 

W programie "Gość Wydarzeń" Paweł Mucha mówił także, że prezydent podjął dobrą decyzję wybierając dotychczasową wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halinę Szymańską na nową szefową Kancelarii Prezydenta.

 

Zdaniem Muchy jest ona bardzo kompetentną osobą. - To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu, a pan prezydent kandydatury swoich najbliższych współpracowników wskazuje osobiście - powiedział.

 

polsatnews.pl

paw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie