Fiasko rozmów ws. koalicji w Holandii. Partie nie mogą porozumieć się w kwestii imigrantów

Świat
Fiasko rozmów ws. koalicji w Holandii. Partie nie mogą porozumieć się w kwestii imigrantów
MRB/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-2.5

Fiaskiem zakończyła się w poniedziałek druga runda rozmów sprawie utworzenia czteropartyjnej koalicji rządowej po marcowych wyborach parlamentarnych. - Partie nie mogą porozumieć się głównie w kwestii polityki imigracyjnej - powiedział jeden z negocjatorów.

Z tego samego powodu czterem ugrupowaniom nie udało się osiągnąć porozumienia podczas pierwszych rozmów koalicyjnych, blisko miesiąc temu.

 

W rozmowach biorą udział Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego, która wygrała marcowe wybory parlamentarne, zdobywając 33 mandaty, oraz przedstawiciele innej konserwatywnej partii - Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA), Demokratów (D66) i Zielonej Lewicy (GL), która nigdy nie uczestniczyła w rządzeniu krajem, a w wyborach uzyskała 14 miejsc w parlamencie.

 

W marcowych wyborach na drugim miejscu znalazła się populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersami z 20 mandatami. Jednak przywódcy innych ugrupowań odmówili współpracy z nią.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie