Neonazista Horst Mahler przekazany władzom Niemiec

Świat
Neonazista Horst Mahler przekazany władzom Niemiec
PAP/EPA/Zoltan Mihadak

81-letni neonazista Horst Mahler, aresztowany w ubiegłym miesiącu w mieście Sopron na północnym zachodzie Węgier, został we wtorek przekazany władzom niemieckim - poinformowała węgierska policja.

Mahlera przetransportowano przedpołudniowym lotem z Budapesztu do Niemiec - powiadomił agencję prasową MTI przedstawiciel Komendy Głównej Policji.

 

6 czerwca sąd w Sopron nakazał wydanie stronie niemieckiej Mahlera, którego aresztowano w tym mieście 15 maja. Mahler ubiegał się na Węgrzech o azyl. Zatrzymano go na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, wydanego w celu zmuszenia go do odbycia do końca kary więzienia za negowanie Holokaustu i podżeganie do antysemityzmu.

 

Skazany za gloryfikację III Rzeszy

 

Mahler był jednym z założycieli lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF), która w latach 70. rozpętała w RFN krwawą kampanię terroru. Później stał się wyznawcą skrajnie prawicowych poglądów, był wielokrotnie skazywany za negowanie Holokaustu i gloryfikowanie III Rzeszy.

 

W połowie lat 70. Mahler został skazany za przestępstwa związane z działalnością w RAF, w tym za kilka napadów na banki oraz udzielenie pomocy terroryście Andreasowi Baaderowi, również jednemu z założycieli RAF.

 

Dwa lata temu, kiedy Mahler odsiadywał orzeczony w Niemczech wyrok 10 lat więzienia za negowanie Holokaustu i podżeganie do antysemityzmu, sąd zgodził się na przerwanie odbywania kary z powodu poważnej choroby skazanego.

 

Mahlerowi nakazano powrót do więzienia pod koniec 2016 roku, ale mężczyzna odmówił i uciekł z kraju.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie