Wirtualna wystawa o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

Polska
Wirtualna wystawa o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz
Google Arts & Culture

Wirtualną ekspozycję, która przybliża historię pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz, stworzyło Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute - podało w poniedziałek biuro prasowe Muzeum.

- Wystawa opowiada historię wydarzeń z 13 czerwca 1940 r. - kiedy więźniowie opuścili więzienie w Tarnowie, oraz 14 czerwca, gdy zostali przeprowadzeni ulicami miasta na tamtejszy dworzec kolejowy i przewiezieni pociągiem do obozu Auschwitz. Ekspozycja zawiera wszystkie zachowane fotografie rejestracyjne więźniów pierwszego transportu do Auschwitz wraz z danymi, które udało się ustalić. Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany - poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

 

Wystawa, w języku polskim i angielskim, dostępna jest pod adresem: www.google.com/culturalinstitute/beta/exhibit/rwKylRks2DKmKA. Jej autorami są historycy z Muzeum Auschwitz: Mirosław Obstarczyk oraz Teresa Zbrzeska.

 

Popularyzacja skarbów kultury

 

Google Cultural Institute umożliwia prezentację w Internecie i popularyzację skarbów kultury, archiwów, miejsc związanych z dziedzictwem narodów oraz materiałów historycznych. Zrzesza on już ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 mln obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tys. artystów.

 

Dotychczas Muzeum Auschwitz przygotowało już kilka wystaw dla Google Cultural Institute, poświęconych m.in. historii polskiego wojskowego ruchu oporu, więźniom Sonderkommanda, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zagazowanych, a także ewakuacji i wyzwoleniu obozu.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także ok. 70 tys. Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie