Powstał portal o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą

Kultura
Powstał portal o polskim dziedzictwie kulturowym za granicą
polonika.gov.pl/

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło w poniedziałek portal Polonika o polskim dziedzictwie kulturowym, dokumentujący obiekty powstałe do 2000 r. na ziemiach, które nie znajdowały się w granicach Rzeczpospolitej.

- To jest portal prezentujący dziedzictwo związane z Polską znajdujące się nie na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej, ale tam gdzie polskie wychodźstwo funkcjonowało, funkcjonuje, gdzie były zakładane różnego typu instytucje kulturalne - przez Polaków, związane z Polską, gdzie powstawały dzieła sztuki, albo związane z Polską albo sponsorowane przez polskich mecenasów - mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w trakcie prezentacji portalu. - Portal jest wypełnieniem pewnej luki, bo zdecydowanie za mało informacji na ten temat było dostępnych; w tej chwili to zostaje przełamane" - dodał.

 

5 wyszukiwarek i prawie pół tysiąca haseł

 

Uruchomiony przez MKiDN portal internetowy - polonika.gov.pl. zawiera 5 wyszukiwarek i prawie pół tysiąca haseł z zakresu malarstwa, rzeźby czy założeń urbanistycznych na obszarze ponad 50 państw. Umieszczane są w nim nie tylko dzieła stworzone przez polskich artystów, ale również prace o polskiej tematyce, wykonane przez obcokrajowców, bądź powstałe z fundacji polskich rodzin.

 

- Ten cały obszar polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, który jest może mniej znany, natomiast, z którym nasze ministerstwo, departament (Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego) od lat pracuje - gromadząc informacje, współpracując z instytucjami, które wciąż są aktywne, dokumentując różnego typu działania i obiekty. Cała ta wielka wiedza jest zebrana w tym portalu - podkreślił Gliński.

 

Minister kultury odnosząc się do pracy departamentu ocenił, że jest to działalność "szalenie istotna i ważna, bo prezentuje dziedzictwo narodowe, kulturowe, które nie zawsze na bieżąco funkcjonuje w mass mediach, a jest bardzo cenne, ciekawe i interesujące".

 

Zastępca dyrektora w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Dorota Janiszewska-Jakubiak zaznaczyła, że z założenia ma to być portal "interaktywny, z którym będą mogli współpracować Ci wszyscy, którzy podróżują po świecie, pracują w polskich instytucjach, interesują się polskim dziedzictwem kulturowym za granicą, bo o wielu miejscach i obiektach ciągle jeszcze nie wiemy".

 

Przygotowywane są nowe hasła

 

- Znajdziemy tutaj obiekty, które są pomnikami nagrobnymi (...), ale też projekty bardziej egzotyczne takie jak spuścizna Stefana Norblina w Indiach, znajdziemy miejsca związane z polskimi, wybitnymi postaciami życia kulturalnego, czy życia duchowego, polskimi kompozytorami, artystami takimi jak Józef Wieniawski (...) wreszcie miejsca, szczególnie dla nas ważne jak Rapperswil, czy znowu bardziej odległe, gdzie polska diaspora rozwijała się przede wszystkim w wieku XIX, na początku XX, tak jak chociażby Tbilisi, czy tez miejsca związane z polską emigracją zarobkową jak - Dourges i piękna "Kapliczka Bożego Narodzenia" autorstwa Jana Szczepkowskiego - powiedziała Janiszewska-Jakubiak.

 

Janiszewska-Jakubiak wyjaśniła dlaczego portal nie zawiera informacji np. o Lwowie, czy Wilnie, ale zawiera o Paryżu czy Nowym Jorku: - Wszystkie te obiekty, powstały poza granicami Rzeczypospolitej, w jakich by ona nie była granicach - powiedziała.

 

Wyszukiwanie informacji na portalu umożliwia pięć wyszukiwarek: nazwa obiektu, autor/wykonawca, kraj, miasto, dział (np. malarstwo). Osoby zainteresowane tematem mogą pogłębić swoją wiedzę dzięki zamieszczonej na stronie bibliografii. Każdy obiekt został zaznaczony na mapie.

 

- Portal jest projektem otwartym - przygotowywane są nowe hasła, te już istniejące są na bieżąco uzupełniane i poprawiane, wzbogacana jest również ich dokumentacja wizualna (zamieszczane będą zarówno archiwalne, jak i aktualne zdjęcia obiektów). Każda osoba odwiedzająca stronę może włączyć się w jej tworzenie - zgłaszając na znajdujący się na stronie adres kontaktowy obiekty nowe lub informacje dotyczące tych już istniejących - napisano w informacji prasowej MKiDN.

 

Informacje na temat przedsięwzięć dotyczących ochrony i konserwacji pozostających poza krajem cennych zabytków związanych z historią Rzeczpospolitej znajdziemy także w module - "Ochrona Dziedzictwa Kultury Polskiej za Granicą" na portalu Dzieje.pl, prowadzonym przez PAP i Muzeum Historii Polski, przy współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie