Merkel obiecuje większe wsparcie dla Afryki

Świat
Merkel obiecuje większe wsparcie dla Afryki
PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Niemiecki rząd zobowiązał się do zwiększenia pomocy finansowej dla przeprowadzających reformy państw afrykańskich. Podczas konferencji w Berlinie w poniedziałek niemiecka kanclerz Angela Merkel wezwała społeczność międzynarodową do współpracy gospodarczej z Afryką.

- Rozwój świata jest niemożliwy bez udziału wszystkich kontynentów - zaznaczyła Merkel podczas niemiecko-afrykańskiej konferencji. Kanclerz podkreśliła, że klasyczna jednostronna pomoc nie zawsze przynosi korzyści rozwojowe dla Afryki i "nie potrzebujemy rozmawiać o Afryce, ale z Afryką". Porównując średni wiek w Niemczech wynoszący 43 lata z 15 latami w Mali i Nigrze, Merkel podkreśliła znaczenie tworzenia nowych miejsc pracy dla młodych Afrykanów, dodając, że bezrobocie w Afryce stanowi problem również dla Europy.

 

W ramach programu pomocy dla reformujących się państw afrykańskich niemiecki rząd zapowiedział przeznaczenie 300 milionów euro dla Tunezji, Ghany oraz Wybrzeża Kości Słoniowej. Wsparcie ma na celu rozwój sektora finansowego, bankowego i odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Kryteriami wyboru beneficjentów programu były głównie gotowość do reform, walka z korupcją oraz stabilność prawa.

 

Transparentność i prawa człowieka

 

- Niemcy zamierzają wspierać państwa, które razem z nami pójdą drogą w kierunku transparentności i praw człowieka - powiedział minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Mueller.

 

Mueller wyraził nadzieję, że do grupy dołączy również Egipt. Minister gospodarki i energetyki Brigitte Zypries uznała, że sukcesem ostatnich lat w Egipcie jest wprowadzenie bezpieczeństwa, ale ono samo nie gwarantuje stworzenia społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju ekonomicznego. Egipt musi zreformować swoje prawo oraz zezwolić na większą wolność religijną, jeżeli chce przyciągać więcej inwestycji zagranicznych, zwiększyć wymianę handlową i uczestniczyć w programie wsparcia niemieckiego rządu.

 

Merkel zamierza podnieść temat współpracy z Afryką podczas szczytu G20 w Hamburgu 7 i 8 czerwca. Zdaniem przedstawicieli niemieckiego rządu odpowiednia współpraca z Afryką przyczyni się do zmniejszenia presji migracyjnej na Europę.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie