Zmarł restaurator uznawany za twórcę pizzy hawajskiej

Świat
Zmarł restaurator uznawany za twórcę pizzy hawajskiej
ASSY/Pixabay.com

Sotirios (Sam) Panopoulos w lutym tego roku powiedział stacji BBC, że to on wpadł na pomysł urozmaicenia pizzy ananasem. Chociaż żałował, że nie opatentował swojej wersji włoskiego przysmaku, był szczęśliwy, że wymyślił coś, co smakuje klientom. Mężczyzna zmarł w czwartek w wieku 83 lat.

Panopoulos zmarł w szpitalu w Londynie, w kanadyjskiej prowincji Ontario. Tuż przed śmiercią obchodził 50. rocznicę ślubu ze swoją żoną, Christiną.

 

Panopoulos wyemigrował do Kanady z Grecji w 1952 roku, w wieku 20 lat. Razem z braćmi zaczął prowadzić kilka dobrze prosperujących restauracji, między innymi Satellite Restaurant w Chatham.

 

- Byliśmy młodzi i próbowaliśmy różnych rzeczy. Pewnego razu wpadliśmy na pomysł, żeby dodać do pizzy ananasa i sprawdzić, jak będzie smakowała - opowiadał w lutym dziennikarzom BBC.

 

Klientom w Chatham jego wersja zasmakowała na tyle, że hawajską wprowadzono do menu na stale. Restaurator zauważył, że wówczas dodatki na pizzy ograniczały się do słonych - pieczarek, bekonu i pepperoni.

 

 

Hawajska bez patentu

 

Panopoulos mówił, że co kilka lat dostawał pytania, czy to on jest twórcą pizzy z ananasem, ale w lutym został nimi dosłownie zasypany po tym, jak prezydent Islandii Guoni Johannesson wyraził dezaprobatę dla tej wersji włoskiego dania, hołdując tradycyjnym dodatkom.

 

Johannesson sugerował nawet, że taka pizza powinna być zakazana, co wywołało ożywioną dyskusję między zwolennikami i przeciwnikami tego smaku. Na Twitterze pojawiły się różne wersje hashtagów w obronie słodkiego dodatku do pizzy.

 

Na polemikę zareagowali też włoscy rolnicy, którzy umieścili hawajską na "czarnej liście", łącznie z niedopuszczalnymi według nich dodatkami, takimi jak banany, curry, karmel, mięso kangura czy hipopotama.

 

Do pomysłu na pizzę z ananasem przyznają się też Niemcy, według których wywodzi się ona z ich tostów z szynką, serem i ananasem.

 

BBC, Guardian, PAP, polsatnews.pl

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie