Zamachowcy z Londynu chcieli wynająć większą ciężarówkę. Zawiodła karta płatnicza

Świat
Zamachowcy z Londynu chcieli wynająć większą ciężarówkę. Zawiodła karta płatnicza
PAP/EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE HANDOUT

Brytyjska policja ujawniła w sobotę, że jeden z trzech napastników na London Bridge w stolicy kraju, 27-letni Khuram Shazad Butt, usiłował wynająć do ataku ciężarówkę, co mogłoby spowodować o wiele większe straty w ludziach. Policja opublikowała również zdjęcia z wnętrza samochodu terrorystów.

Podano także, że w ciągu ostatniej doby aresztowano dwóch mężczyzn - 27- i 28-latka, podejrzanych o przygotowywanie aktów terroryzmu. Obecnie w areszcie przebywa osób podejrzewanych o związki z trzema sprawcami zamachu 3 czerwca w stolicy Wielkiej Brytanii, w którym zginęło osiem osób.

 

Policja podała też szczegóły śledztwa w sprawie zamachu i zaapelowała do opinii publicznej o informacje. Zwrócono uwagę na charakterystyczne różowe noże wykorzystane w zamachu.

 

 

Ujawniono, że Khuram Butt, uważany za mózg ataków, próbował wynająć 7,5-tonową ciężarówkę, lecz nie udało mu się w tym celu wykorzystać karty płatniczej. Ciężarówka miała być podobna, lecz trochę mniejsza od pojazdu wykorzystanego w ubiegłym roku w zamachu w Nicei, w którym zginęło 86 osób, a setki zostały ranne.

 

Policja zbadała również wnętrze samochodu terrorystów. Znaleziono tam 13 butelek po winie wypełnionych łatwopalną substancją, lampę lutowniczą, kilka krzeseł biurowych, walizkę oraz torby ze żwirem. Policja podejrzewa, że terroryści powiedzieli rodzinom, że będą robić przeprowadzkę.

 

Butt i dwaj jego wspólnicy wynajęli furgonetkę, którą wjechali w ludzi na Moście Londyńskim (London Bridge) w centrum brytyjskiej stolicy, a następnie zaatakowali nożami londyńczyków w pobliżu targu Borough Market. Wszyscy trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie