Zamiast chronić, szkodzą. Ekspert przestrzega przed tanimi okularami przeciwsłonecznymi z bazaru

Technologie
Zamiast chronić, szkodzą. Ekspert przestrzega przed tanimi okularami przeciwsłonecznymi z bazaru
pixabay.com/Pexels

- Chroniąc oczy należy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV - radzi okulistka dr Zofia Michalewska. Przestrzega też przed kupowaniem tanich okularów przeciwsłonecznych na starganie czy u ulicznych sprzedawców. - One nie chronią oczu, ale wręcz szkodzą. Rozszerzają źrenice i powodują, że jeszcze więcej światła pada na siatkówkę oka, niż gdybyśmy ich w ogóle nie zakładali - przekonuje.

Promienie słoneczne mogą przyczynić się do zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

 

- Postać wysiękowa tej choroby, jest ciężko nieuleczalną chorobą i wymaga regularnych zastrzyków do środka oka, żeby móc zachować prawidłowe widzenie do końca życia pacjenta. Jest to choroba, w której udowodniono, że czynnikami ryzyka poza paleniem papierosów, złą dietą, jest również narażenie na promienie słoneczne - zaznaczyła dr Michalewska, ordynator oddziału okulistycznego szpitala im. Jonschera w Łodzi.

 

Test z zeszytem w kratkę

 

Pierwsze objawy choroby polegają na niewielkim zniekształceniu obrazów. Każdy może zrobić sobie w domu test na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej.

 

- Wystarczy zeszyt w kratkę. Na środku kartki trzeba narysować kropkę i wpatrywać się w nią raz jednym, raz drugim okiem. W momencie, kiedy wszystkie linie są idealnie proste, możemy mieć pewność, że nie mamy żadnego schorzenia plamki żółtej. Jeżeli te linie są wykrzywione, jest to pierwszy sygnał, że należy pójść na kontrolną wizytę do okulisty - podkreśliła ekspertka.

Zdaniem dr Michalewskiej w naszej szerokości geograficznej nie ma konieczności noszenia okularów przeciwsłonecznych przez cały okres wiosny i lata.

 

Obowiązkowo nad morzem

 

Jest to jednak szczególnie istotne kiedy jesteśmy nad morzem i kiedy występuje duże narażanie na promienie słoneczne. Żeby ustrzec się przed schorzeniem oczu wywoływanymi przez nadmiar słońca, szczególnie osoby w wieku średnim i starszym powinny używać wówczas okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

 

- Z reguły na prawdziwych okularach przeciwsłonecznych jest napis, że posiadają filtr UV. W salonach optycznych mamy 100 proc. pewności, ale należy szczególnie zwrócić uwagę na to oznaczenie. W przypadku ochrony przeciw chorobom oczu najważniejsze jest użycie filtrów, cała reszta - wygląd, kształt okularów - zależy już od indywidualnego upodobania każdego człowieka - zaznaczyła.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie