Merkel o Brexicie po wyborach w Wlk. Brytanii: jesteśmy gotowi do negocjacji

Świat
Merkel o Brexicie po wyborach w Wlk. Brytanii: jesteśmy gotowi do negocjacji
PAP/EPA/JOSE MENDEZ

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że Wielka Brytania po wyborach parlamentarnych będzie trzymać się swego planu negocjacji w sprawie Brexitu. Zapewnia, że Niemcy są na te rozmowy gotowe i chcą je szybko rozpocząć.

- Jesteśmy gotowi do negocjacji. Chcemy je szybko rozpocząć, trzymając się kalendarza - zadeklarowała Merkel w piątek w Meksyku podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem tego kraju Enrique Pena Nieto.

 

Merkel potwierdziła, że rozmowy w sprawie Brexitu rozpoczną się "w najbliższych dniach".

 

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy pomimo Brexitu. Wyraziła nadzieję, że Londyn pozostanie dla Europy dobrym partnerem.

 

"Stoją przed nami wspólne wyzwania"

 

- Wielka Brytania jest członkiem NATO i częścią Europy, nawet jeśli w przyszłości nie będzie członkiem Unii Europejskiej - dodała.

 

- Stoją przed nami wspólne wyzwania, z którymi musimy sobie radzić, i w tym duchu chcemy prowadzić negocjacje. Musimy oczywiście brać jednocześnie pod uwagę interesy 27 państw członkowskich, które będą tworzyć Unię Europejską - powiedziała niemiecka kanclerz.

 

W czwartkowych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna nie uzyskała niezbędnej liczby mandatów, aby mieć bezwzględną większość w niższej izbie brytyjskiego parlamentu. Rząd Theresy May będzie wspierany przez północnoirlandzką Partią Demokratycznych Unionistów (DUP).

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie