Łapiński o wizycie Trumpa: szczegóły w ciągu kilku dni

Polska
Łapiński o wizycie Trumpa: szczegóły w ciągu kilku dni
Polsat News

Strona polska ustala z Amerykanami szczegóły wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Na ostateczne decyzje, gdzie i z kim się spotka, trzeba poczekać kilka dni - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Biały Dom potwierdził w piątek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Krzysztof Łapiński, pytany w sobotę przez dziennikarzy o szczegóły tej wizyty, odparł, że obecnie trwa ustalanie jej harmonogramu. - Szczyt Trójmorza jest zaplanowany we Wrocławiu, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trochę zmodyfikować te plany (...) i może pewne rzeczy zorganizować we Wrocławiu, inne w Warszawie. Ostateczne decyzje, gdzie to się odbędzie, jaki będzie harmonogram, z kim się (prezydent Trump) spotka i gdzie, to myślę, że to kwestia kilku dni - mówił.

 

Dodał, że przy planowaniu miejsc, które odwiedzi prezydent USA w Polsce, "były brane pod uwagę różne opcje".

 

"Polska oczekuje od Trumpa gwarancji bezpieczeństwa"

 

Dopytywany, czy szczyt państw Trójmorza będzie organizowany "pod Trumpa", Łapiński zaprzeczył. - Doskonale wiemy, że jak czasami są jakieś ważne inicjatywy polityczne, to czasami można harmonogram zmienić, tak żeby cała inicjatywa cieszyła się większym znaczeniem - powiedział.

 

Jak podkreślił rzecznik prezydenta, Polska oczekuje od Trumpa "gwarancji bezpieczeństwa". - Jeżeli przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych - największego mocarstwa, które jest filarem NATO, to też oczekujemy pewnych gwarancji bezpieczeństwa, potwierdzenia, że Stany Zjednoczone cały czas są zainteresowane bezpieczeństwem w tej części Europy, że są zainteresowane umacnianiem wschodniej flanki NATO - mówił. Jak zaznaczył, są to "naturalne oczekiwania".

 

Pytany przez dziennikarzy, czy podczas rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem zostanie poruszony temat zniesienia wiz dla Polaków, Łapiński powiedział, że obecnie temat ten stracił nieco na znaczeniu. Zaznaczył jednak, że to trudny temat. - Nie udało się go załatwić przez ostatnie ćwierćwiecze żadnemu rządowi. Dzisiaj, gdy Polacy mogą swobodnie podróżować po całej Europie, to ten temat nie jest aż tak palący jak wcześniej - powiedział Łapiński. - Oczywiście dobrze by było, gdybyśmy mogli też swobodnie podróżować także do Stanów Zjednoczonych - dodał.

 

"Dobra sytuacja" w relacjach polsko-amerykańskich

 

W opinii Łapińskiego, obecnie w relacjach polsko-amerykańskich "mamy dobrą sytuację". Jak dodał "trzeba zrobić wszystko, żeby była ona jeszcze lepsza".

 

- 6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie kilka tygodni i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że dojdzie do spotkania prezydentów USA i Polski, a także liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w Polsce.

 

Rzecznik Białego Domu zapowiedział, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA wygłosi "ważne przemówienie", aby zademonstrować silne związki z Europą Środkową oraz będzie uczestniczył w spotkaniu na szczycie państw Trójmorza.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze