Hat-trick Lewandowskiego! Polska wygrała w Warszawie z Rumunią

PAP/Leszek Szymańskii

Znakomity mecz naszych piłkarzy w eliminacjach do MŚ w Rosji. Polacy na PGE Narodowym pokonali Rumunię 3:1 i są już praktycznie pewni awansu na mundial. Wszystkie gole dla Polski w tym meczu zdobył Robert Lewandowski.

Rumuni, mający w pamięci listopadową porażkę z Polakami u siebie 0:3, rozpoczęli mecz bardzo defensywnie, z pięcioma obrońcami w składzie. Przez prawie pół godziny na boisku nie działo się nic ciekawego, żadna z drużyn nie oddała strzału.

Wykorzystał "jedenastkę"

Przełomowa okazała się 28. minuta. Wówczas sędzia podyktował rzut karny za faul na Robercie Lewandowskim, a sam poszkodowany kilkadziesiąt sekund później zrobił to, do czego już przyzwyczaił kibiców - bezbłędnie wykorzystał "jedenastkę".

Strata gola przez Rumunów wprowadziła w ich szeregi chaos, a gospodarze przeprowadzali coraz groźniejsze akcje. W 36. minucie dobrej okazji nie wykorzystał Kamil Grosicki, rozgrywający 50. mecz w reprezentacji.

Chwilę później w znakomitej sytuacji - sam przed bramkarzem rywali - znalazł się Lewandowski, ale przegrał pojedynek z Ciprianem Tatarusanu. Goście jedyny raz w tej części gry zagrozili Szczęsnemu w 41. minucie, jednak Iasmin Latovlevici strzelił obok bramki.

Tuż przed przerwą wszedł na boisko Krychowiak, zmieniając kontuzjowanego Krzysztofa Mączyńskiego.

Z główki i ponownie z karnego

W 57. minucie losy meczu były praktycznie rozstrzygnięte. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego skutecznym strzałem głową popisał się Lewandowski.

Chwilę później biało-czerwoni mieli kolejny rzut karny. Tym razem faulowany był Zieliński, a "jedenastkę" wykorzystał Lewandowski, zdobywając swojego jedenastego gola w eliminacjach MŚ 2018.

Zrównał się z Ronaldo

Dzięki temu zrównał się na czele listy najlepszych strzelców kwalifikacji z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo. Świetny występ kapitana gospodarzy oglądała z trybun jego żona Anna.

W 77. minucie na strzał z dystansu zdecydował się zawodnik gości Bogdan Stancu i piłka po rykoszecie wpadła do siatki. Szczęsny, wcześniej praktycznie bez pracy w tym meczu, nie miał szans.

Gol dodał animuszu Rumunom, którzy do końca meczu atakowali, mieli swoje szanse, ale wynik już się nie zmienił.

Mundial na wyciągnięcie ręki

To piąte z rzędu zwycięstwo kadry Nawałki w eliminacjach. Po sześciu kolejkach Polska ma już 16 punktów i jest bardzo bliska awansu. O sześć wyprzedza Danię i Czarnogórę. Rumunia pozostała z sześcioma punktami.