Dwoje doradców premier Theresy May podało się do dymisji

Świat
Dwoje doradców premier Theresy May podało się do dymisji
PAP/EPA/Facundo Aarrizabalaga
Od lewej: Fiona Hill i Nick Timothy

Dwoje głównych doradców premier Wielkiej Brytanii Theresy May podało się do dymisji po utracie bezwzględnej większości parlamentarnej przez torysów. Z gabinetu premier odeszli Nick Timothy i Fiona Hill, którzy doradzali jej jeszcze, gdy była szefową Home Office brytyjskiego odpowiednika MSW.

Timothy podał na internetowej stronie Partii Konserwatywnej, że ustąpił w piątek, a o odejściu Hill poinformowała w sobotę BBC.

 

"Warunek dalszego poparcia dla May"

 

Część torysów uważała dymisję Hill i Timothy'ego za warunek dalszego poparcia dla Theresy May, która obiecała pozostanie na stanowisku pomimo utraty większości parlamentarnej przez konserwatystów.

 

"Przyczyną tego rozczarowującego rezultatu nie był brak poparcia dla Theresy May i konserwatystów, ale niespodziewany wzrost poparcia dla Partii Pracy" - napisał jednak Timothy.

 

Bezwzględną większość parlamentarną torysi stracili w czwartkowych wyborach przedterminowych.

 

Timothy i Hill należeli do wąskiego, wewnętrznego kręgu May, który wielu konserwatystów obwiniało o "mdłą" kampanię wyborczą.

 

Timothy przyznał, że kampania nie przekazała "pozytywnego planu Theresy na przyszłość".

  

Zmiany na niższych szczeblach

 

Wcześniej biuro May podało, że starsi członkowie gabinetu - szef skarbu Philip Hammond, szef dyplomacji Boris Johnson, MSW Amber Rudd i minister obrony Michael Fallon - zachowają obecne stanowiska, ale oczekuje się zmian na niższych szczeblach.

 

Hill i Timothy doradzali May, kiedy była szefową resortu spraw wewnętrznych (Home Office) w latach 2010-16.

 

PAP

kar/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie