Wisła będzie "płynąć" w internecie. Wspólny projekt Google Maps i WWF Polska

Technologie
Wisła będzie "płynąć" w internecie.  Wspólny projekt Google Maps i WWF Polska
WWF Polska

Zdjęcia królowej polskich rzek za kilka tygodni trafią do serwisu Google Street View. Dzięki temu Wisłą, jako pierwszą europejską rzeką, będzie można wirtualnie "spłynąć" na ekranie komputera. Rzekę sfotografuje plecak Google Trekker - zaawansowane urządzenie, dzięki któremu gigant z Mountain View (Kalifornia, USA) już teraz umożliwia użytkownikom zwiedzanie parków narodowych i muzeów.

W piątek rozpoczęła się akcja "przenoszenia" rzeki Wisły do serwisu Google Street View. Usługa ta umożliwia intrnautom obejrzenie widoku sfotografowanych wcześniej ulic w wielu państwach świata. Jednak rzeki w tym serwisie to rzadkość. Pierwszą rzeką Europy dostepną w tej usłudze będzie Wisła.

 

Wirtualna podróż Wisłą za kilka tygodni

 

Wspólna akcja Google i WWF Polska rozpoczęła się o godz. 11 na plaży Poniatówka przy Wybrzezu Szczecińskim w Warszawie. Łódź z zamontowanym plecakiem Google Trekker, który wykorzystywany jest do skanowania szlaków niedostepnych dla samochodów Google, odpłynęła w kierunku Twierdzy Modlin. Mazowiecki odcinek rzeki zostanie sfotografowany jako pierwszy. Plecak Google zdokumentuje odcinek Góra Kalwaria - Warszawa - Modlin.

 

Następnie sfotografowany zostanie odcinek Smolice - Kraków, gdzie znajduje się najpiękniejszy krajobrazowo i kulturowo fragment górnej Wisły w sercu którego leży klasztor w Tyńcu wraz z obszarem Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy, gdzie występuja liczne siedliska ptaków. Rejs po krakowskim odcinku Wisły rozpocznie się w najbliższą niedzielę.

 

Potem kamera Google popłynie nurtem na odcinku z Włocławka do Torunia, gdzie znajdują się siedloskowe obszary Natura 2000: Włocławska i Nieszawska Dolina Wisły oraz obszar ptasi Dolina Dolnej Wisły.

 

Panorama z piętnastu aparatów

 

- Wisła to rzeka wyjątkowa, Królowa Polskich i Europejskich Rzek - zasługuje na tę nazwę dlatego, że długie jej fragmenty zachowały wiele cech naturalnej rzeki. Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała tylko jeszcze jedna wielka europejska rzeka, Loara we Francji - powiedział Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

 

Plecak Google Trekker zamontowany na łodzi wykonywać będzie zdjęcia przez cały czas trwania rejsów po Wiśle. Plecak jest wyposazony w 15 aparatów fotograficznych, a każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy o zasięgu 360 stopni.

 

Fotografie pięknej i dzikiej rzeki Wisły już za kilka tygodni wzbogacą bazę Google Street View, dzięki temu każdy, na całym świecie, kto skorzysta z map będzie miał okazję zobaczyć Wisłę i jej przyrodę.

 

Uchwycą piękno natury

 

- Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast czy wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można  na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie - powiedział Piotr Zalewski z Google Polska.

 

- Dla akcji takich jak ochrona rzeki Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu, jak piękne rzeki mamy w Polsce i szansa, aby zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń - dodał Zalewski.

 

- Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać - powiedział Przemysław Nawrocki.

 

Akcja fotografowania Wisły na jej warszawskim odcinku.WWF Polska
Akcja fotografowania Wisły na jej warszawskim odcinku.

 

Wisła przepływa łącznie przez 54 obszary chronione: 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów, 5 parków krajobrazowych, 5 obszarów chronionego krajobrazu, jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy i trzy użytki ekologiczne.

 

Unikatowe piaszczyste łachy

 

Na rzece zachowały się liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów rybitw (białoczelnej i rzecznej), mewy siwej oraz bardzo ważnym lęgowiskiem pięciu innych gatunków mew, a także sieweczki obrożnej i rzecznej. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy wskutek regulacji.

 

W Google Street View można m.in. wirtualnie "spłynąć" rzeką Colorado w USA.

 

 

Na ekranie komputera można także przenieść się do Brazylii i pokonać Rio Negro - największy lewy dopływ Amazonki.

 

 

Funkcja Street View jest dostępna od dziesięciu lat. Umożliwia ludziom na całym świecie odbywać wirtualne wycieczki po najodleglejszych zakątkach ziemi. Pierwsze zdjęcia zostały udostępnione na Mapach Google w maju 2007 r.

 

Na polskie ulice samochody Street View po raz pierwszy wyjechały w 2011 r., a sfotografowane przez nie miejsca można było zobaczyć w sieci w 2012 roku.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie