Tusk do May: nie ma czasu do stracenia w sprawie Brexitu

Świat
Tusk do May: nie ma czasu do stracenia w sprawie Brexitu
Reuters

Nie ma czasu do stracenia w sprawie rozmów o Brexicie - napisał w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Trusk w liście do brytyjskiej premier Theresy May, gratulując jej ponownej nominacji na stanowisko szefowej rządu w wyniku czwartkowych wyborów.

"Naszą wspólną odpowiedzialnością i pilnym zadaniem jest w tej chwili przeprowadzenie negocjacji na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w najlepszym możliwym duchu, zabezpieczając jak najmniej uciążliwy wynik dla naszych obywateli, przedsiębiorstw i krajów po marcu 2019 roku" - napisał Tusk.

 

"Ramy czasowe ustalone w art. 50 traktatu nie dają nam czasu do stracenia" - podkreślił.

 

Negocjacje pod znakiem zapytania

 

Wyniki wyborów stawiają pod znakiem zapytania zaplanowane na 19 czerwca rozpoczęcie negocjacji w sprawie Brexitu; na skutek wyników czwartkowych wyborów parlamentarnych nie wiadomo, czy premier May będzie w stanie rozpocząć rozmowy w tym terminie.

 

Według dotychczasowego harmonogramu wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE musi nastąpić do 29 marca 2019 roku - dwa lata po uruchomieniu przez poprzedni rząd premier May przewidzianej w art. 50 traktatu z Lizbony procedury wyjścia z UE.

 

Partia Konserwatywna bez większości

 

Po podliczeniu głosów w 649 z 650 okręgów wyborczych Partia Konserwatywna może liczyć na 318 mandatów w Izbie Gmin, co oznacza, że straciła posiadaną dotąd większość bezwzględną w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy na 261 posłów.

 

Trzecią największą partią będzie Szkocka Partia Narodowa z 35 deputowanymi, a czwartą - Liberalni Demokraci z 12 posłami. Pozostałe ugrupowania uzyskały 23 mandaty.

 

W piątek po południu królowa Elżbieta II ponownie powierzyła Theresie May misję utworzenia rządu.

 

PAP

 

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie