Szef niemieckiego MSZ: wynik wyborów w W. Brytanii to sprzeciw wobec twardego Brexitu

Świat
Szef niemieckiego MSZ: wynik wyborów w W. Brytanii to sprzeciw wobec twardego Brexitu
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel ocenił w piątek, że wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii oznacza sprzeciw Brytyjczyków wobec forsowanego przez premier Theresę May twardego Brexitu.

Gabriel powiedział dziennikarzom, że w kampanii wyborczej May dążyła do uzyskania "silnej większości dla twardego Brexitu", lecz "nie zrealizowała tego celu". - Wynik wyborów jest inny (niż chciała May) - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

 

- Nie ma jednoznacznej większości dla takiego Brexitu - powiedział Gabriel podczas konferencji prasowej w Wolfenbuettel po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Kataru Muhammaden ibn Abd ar-Rahmanen as-Sanim.

 

"Każdy dzień bez negocjacji - dniem straconym"

 

- Obecnie ważne jest jak najszybsze utworzenie nowego, zdolnego do działania, dysponującego większością rządu, gdyż Europa jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji. Przygotowaliśmy wszystko, co konieczne, terminy upływają - podkreślił Gabriel.

 

Rzecznik MSZ Martin Schaefer dodał, że każdy dzień, gdy nie ma zdolnego do działania brytyjskiego rządu, zdolnego do prowadzenia negocjacji w sposób uczciwy, partnerski i dążący do zachowania bliskich relacji, jest dniem straconym.

 

Zastępczyni rzecznika rządu Ulrike Demmer zastrzegła, że rząd niemiecki nie komentuje wyniku wyborów w Wielkiej Brytanii "do czasu utworzenia (brytyjskiego) rządu". Taką powściągliwość "nakazują uprzejmość i szacunek" - dodała.

 

- Mamy nadzieję, że negocjacje (w sprawie Brexitu) rozpoczną się szybko, ponieważ dwuletni okres (do planowanego przeprowadzenia Brexitu) już trwa, a jego wydłużenie wymagałoby zgody obu stron - zaznaczyła Demmer.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie