Szef KE: UE zareaguje na "fundamentalną'" zmianę w polityce USA

Świat
Szef KE: UE zareaguje na "fundamentalną'" zmianę w polityce USA
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił w piątek w stolicy Czech, Pradze, że Unia Europejska będzie musiała więcej inwestować we własną obronę z powodu "fundamentalnej" zmiany, jaka dokonała się w amerykańskiej polityce zagranicznej.

- Stany Zjednoczone fundamentalnie zmieniły swoją politykę zagraniczną jeszcze przed dojściem Donalda Trumpa do władzy - podkreślił szef KE podczas konferencji na temat przyszłości bezpieczeństwa i obrony UE, która odbywa się w Pradze.

 

"Obrona Europy nie może być już zlecana na zewnątrz"

 

- Nie mamy innego wyjścia, jak tylko bronić własnego domu (...), zwiększając nasze wysiłki obronne - dodał Juncker. - Obrona Europy nie może być już zlecana na zewnątrz - powiedział, nawiązując do NATO.

 

Z powodu niektórych wypowiedzi lub braku niektórych zapewnień prezydent Trump wzbudził obawy na temat tego, czy USA wykazałyby się solidarnością z innymi członkami NATO w przypadku agresji na jednego z nich.

 

Komisja Europejska uruchomiła w środę Europejski Fundusz Obronny, który ma pomóc państwom członkowskim lepiej wydawać pieniądze np. na zbrojenia i podnieść bezpieczeństwo UE. Dzięki niemu roczne wydatki wspólnoty na obronność mają zwiększyć się o 5,5 mld euro.

 

Zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreślały, że NATO i UE powinny się uzupełniać jeśli chodzi o obronę Europy.

 

"Nadszedł czas, by reagować"

 

Według Mogherini obie instytucje nie powinny ze sobą konkurować w tej sprawie.

 

"Nadszedł czas, by reagować" w kwestii europejskiej obronności - zaapelowała Mogherini. - Od północy po południe Europy, od wschodu po zachód, obywatele mówią: "chcemy więcej europejskiego bezpieczeństwa" - dodała szefowa dyplomacji UE, nawiązując do zagrożenia terrorystycznego i kryzysu uchodźczego.

 

Francuska minister ds. sił zbrojnych Sylvie Goulard wskazała na "wielkie możliwości", jakie wynikają z obecnego kontekstu geopolitycznego. Europejska obronność może opierać się na działaniach "27" lub na ściślejszej współpracy między kilkoma krajami - dodała francuska minister.

 

- Nie ma woli, aby kogokolwiek wykluczać - zapewniła w związku z obawami niektórych krajów, głównie z Europy Wschodniej, że nie będą tworzyły trzonu tej obrony. - Niektóre narzędzia pozwalają nam pracować w bardziej pragmatyczny sposób - dodała.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze