"Po referendum trzeba sięgnąć jak najszybciej". "Uchodźcy nie dokonują zamachów". W "Tak czy Nie" dyskusja o problemie imigrantów

Polska
"Po referendum trzeba sięgnąć jak najszybciej". "Uchodźcy nie dokonują zamachów". W "Tak czy Nie" dyskusja o problemie imigrantów
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda proponuje, aby referendum ws. przyjmowania uchodźców odbyło się razem z wyborami w 2019 r. - Należałoby jak najszybciej sięgnąć po ten instrument - powiedział w programie "Tak czy Nie" prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Zdaniem lewicowego publicysty Piotra Szumlewicza, prezydent chce grać strachem Polaków wobec uchodźców i na tym budować swoje poparcie.

Robert Winnicki stwierdził, że przytłaczająca większość Polaków nie chce tej katastrofy, jaką byłoby przyjęcie uchodźców. Dlatego popiera pomysł prezydenta ws. referendum.

 

- Należałoby po ten instrument sięgnąć jak najszybciej - powiedział prezes Ruchu Narodowego. Dodał, że powinno się w referendum zadać pytanie: "czy jesteś za przyjmowaniem do Polski imigrantów, łamane przez uchodźców, spoza Europy".

 

Schengen odejdzie do lamusa

 

Winnicki dodał także, że jego zdaniem polityka Europy ws. uchodźców będzie musiała się zmienić, a strefa Schengen odejdzie do lamusa.

 

Na uwagę prowadzącej program Agnieszki Gozdyry, że Polacy także swego czasu emigrowali, Winnicki odpowiedział m.in., że "Polacy nie próbowali przemodelowywać państw, do których przybywali".

 

- Reprezentowali tę samą kulturę. Nie dokonywali zamachów. Jest absurdalne porównywanie polskiej emigracji z tą inwazją muzułmańską, którą mamy w Europie od kilkudziesięciu lat - podkreślił.

 

"W Niemczech spokojniej niż w Polsce"

 

Odpowiedział mu Piotr Szumlewicz, który stwierdził, że to nie uchodźcy dokonują zamachów w Europie.

 

- Ci panowie, zazwyczaj młodzi, którzy dokonują zamachów, to są obywatele Niemiec czy Wielkiej Brytanii, którzy jakby chcieli, to bez problemu przyjechaliby do Polski. Uchodźcy w pierwszej kolejności nie przyjeżdżają do Niemiec, Wielkiej Brytani czy Francji, gdzie były zamachy, oni przypływają przez Grację czy Włochy, gdzie akurat w ostatnim czasie nie ma zamachów - stwierdził publicysta.

 

- Ostatnio jeżdżę często do Niemiec i tam jest spokojniej niż w Polsce - podkreślił Szumlewicz.

 

"Chce grać strachem Polaków"

 

Publicysta mówił także, że Egipt, Maroko czy Turcja to były przez lata główne kierunki wycieczek turystycznych Polaków i nadal są.

 

- Te kraje, w których Polacy odpoczywali - w Egipcie Turcji Maroku, ja nie wiem czy mieli takie samo wrażenie jak pan (Robert Winnicki-red.), że jakaś dzicz ich atakowała - powiedział.

 

Zdaniem Szumlewicza prezydent Andrzej Duda chce grać strachem Polaków wobec uchodźców, chce go podgrzewać i na tym budować swoje poparcie.

 

Sonda

 

Na stronie głównej portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę, w której pytaliśmy: czy tak jak proponuje prezydent, referendum ws. uchodźców powinno się odbyć za dwa lata?

 

Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 25,4 proc. głosujących, negatywnie odpowiedziało 74,6 proc.

 

Wszystkie dotychczasowe odcinki "Tak czy Nie" są dostępne tutaj.

 

polsatnews.pl 

 

 

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie