Ludzie pojawili się 100 tys. lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Podręczniki trzeba pisać na nowo

Technologie
Ludzie pojawili się 100 tys. lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Podręczniki trzeba pisać na nowo
Galeria zdjęć (5)

Nasz gatunek jest starszy o co najmniej 100 tys. lat. Świadczy o tym odkrycie szczątków Homo sapiens w Maroku datowanej na 300 tys. lat - donieśli naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Dotąd uważano, że nasz gatunek wyewoluował we wschodniej Afryce, nazywanej kolebką ludzkości, około 200 tys. lat temu.

Szczątki pięciu wczesnych przedstawicieli Homo sapiens odkryto w Afryce Północnej. Datowano je za pomocą zaawansowanych technologii na około 300-350 tys. lat.

 

Człowiek starszy, niż sądzono

 

Oznacza to, że nasz gatunek jest dużo starszy, i że ewoluował wolniej na dużo większej części kontynentu afrykańskiego, niż dotychczas sądzili naukowcy.

 

Odkrycia szczątków Homo sapiens dokonano na stanowisku Jebel Irhoud w Maroku. Wśród szczątków kostnych są czaszki, zęby i kości długie. Jak podkreślają naukowcy, odnalezione czaszki są niemal takie same, jak u ludzi żyjących obecnie.

 

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że ci wcześni ludzie nie tylko wyglądali jak Homo sapiens. Potrafili również posługiwać się kamiennymi narzędziami i rozniecać ogień. Na stanowisku Jebel Irhoud znaleziono duży zestaw narzędzi kamiennych używanych przez ówczesnych ludzi.

 

Podręczniki czeka zmiana

 

Jak podkreśla współautor badań, Jean-Jacques Hublin z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy), odkrycie należy do kategorii tych, w wyniku których podręczniki należy napisać na nowo.

 

W publikacji w "Nature" autorzy napisali, że wiek najstarszych znanych dotąd szczątków Homo sapiens ze wschodniej Afryki datowano na 195 tys. lat.

 

Dlatego naukowcy uważali dotąd, że gatunek ludzki powstał około 200 tys. lat temu.

 

"Panafrykańskie" korzenie ludzkości

 

Naukowcy sądzą, że pojawienie się człowieka rozumnego i rozpoczęcie środkowej epoki kamiennej były wydarzeniami bliskimi w czasie i łączą je z kontynentem afrykańskim.


Autorami publikacji "The age of the hominin fossils from Jebel Irhoud, Morocco, and the origins of the Middle Stone Age" w 546 wydaniu "Nature" są: Daniel Richter, Rainer Grün, Renaud Joannes-Boyau, Teresa E. Steele, Fethi Amani, Mathieu Rué, Paul Fernandes, Jean-Paul Raynal, Denis Geraads, Abdelouahed Ben-Ncer, Jean-Jacques Hublin i Shannon P. McPherron.

 

nature.com, naukawpolsce.pap.pl, polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie