Juncker wzywa Czechy do zmiany decyzji w sprawie uchodźców. "Byłem bardzo niezadowolony"

Świat
Juncker wzywa Czechy do zmiany decyzji w sprawie uchodźców. "Byłem bardzo niezadowolony"
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał Czechy do ponownego rozważenia decyzji o zaprzestaniu przyjmowania migrantów z Włoch i Grecji na podstawie ustalonych przez Unię Europejską kwot rozdzielania uchodźców.

- Byłem bardzo niezadowolony, gdy przeczytałem w prasie, że czeski rząd rozważa całkowite wstrzymanie relokacji - powiedział Juncker w czwartek na Uniwersytecie Karola w Pradze.

 

Do Czech, które zgodnie z kwotami miałyby do września przyjąć około 2600 ludzi, przybyło dotąd tylko 12 migrantów z Grecji. Od maja ubiegłego roku czeskie władze nie zaoferowały żadnych miejsc w ramach programu, który zakłada rozdzielenie do września bieżącego roku między państwa UE 160 tys. osób.

 

Czeski rząd, który przygotowuje się do wyborów parlamentarnych w październiku i do prezydenckich na początku 2018 roku, w poniedziałek ogłosił, że kraj nie przyjmie już żadnych migrantów z Włoch i Grecji. Większość czeskiego elektoratu sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców.

 

- Zasmuca mnie, że Republika Czeska przyjęła w ramach relokacji tylko 12 osób w ub. roku i żadnej osoby od tego czasu - dodał szef KE.

 

"Solidarność jest czymś więcej niż tylko zasadą"


Juncker zagroził też Pradze uruchomieniem procedury o naruszenie unijnych przepisów, jeśli rząd nie zmieni stanowiska. - Mam szczerą nadzieję, że tak jak w wielu innych sprawach, europejski rozum, duch i wartości przeważą i że czeski rząd ponownie rozważy swój kurs, abyśmy nie musieli uciekać się do procedur o naruszenie przepisów, co zrobimy, jeśli nic się nie zmieni - powiedział.

 

Juncker podkreślił, że członkowie UE czerpią korzyści z solidarności w ramach UE i dlatego powinni okazać solidarność innym. Przewodniczący Komisji dodał, że próbuje zrozumieć krajowe niuanse w tej kwestii. - Ale solidarność jest czymś więcej niż tylko zasadą - jest stanem umysłu będącym istotą UE. Solidarność nie jest także jednokierunkową ulicą - powiedział.

 

- Dla mnie Republika Czeska i Czesi są bardzo europejscy. Dlatego muszą być Europejczykami także w sprawie migrantów - oświadczył Juncker.

 

Czesi przeciw przyjmowaniu uchodźców


Czeski rząd uznał system kwot za dysfunkcyjny i podejmując decyzję o jego odrzuceniu miał także na uwadze pogorszenie się sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Według lutowego sondażu ok. 61 proc. ankietowanych oświadczyło, że Czechy nie powinny przyjmować uchodźców, a tylko 3 proc. oceniło, że należy to zrobić i pozwolić tym osobom osiedlić się w kraju. 32 proc. badanych oznajmiło, że zaakceptowałoby uchodźców tymczasowo, ale chciałoby, aby wrócili do ojczyzny, gdy poprawi się sytuacja.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie