Dyspozytor zwlekał z wysłaniem karetki - został zawieszony w obowiązkach

Polska
Dyspozytor zwlekał z wysłaniem karetki - został zawieszony w obowiązkach
Polsat News

Dyrektor kaliskiego szpitala zawiesił w piątek w czynnościach służbowych dyspozytora pogotowia do czasu wyjaśnienia przez prokuraturę sprawy mężczyzny, do którego wzywano karetkę. Zmarł on po tym, jak - według wzywającego pomoc - przedłużała się rozmowa z dyspozytorami.

Na wniosek wojewody wielkopolskiego, dyrektor kaliskiego szpitala powołał w piątek komisję, która miała ustalić szczegółowy przebieg rozmowy między zgłaszającym zdarzenie a dyspozytorami w Poznaniu i w Kaliszu oraz czas trwania tych rozmów i przybycia karetki na miejsce zdarzenia.

 

"Każdy kiedyś umrze"

 

Do zdarzenia doszło w środę 14.50 w Ostrowie Wlkp. Na ulicy zasłabł 59-letni mężczyzna, który według naocznego świadka zdarzenia był pod wpływem alkoholu.

 

Jak relacjonował wzywający pogotowie Sebastian Banasiak, dyspozytorzy z Poznania i Kalisza kolejno przekazywali sobie zlecenie, dwukrotnie zbierając wywiad, po czym dyspozytor się rozłączył, a karetka nie przyjeżdżała i konieczne było ponowne połączenie.

 

W trakcie rozmowy z dyspozytorem w Kaliszu Banasiak prosił o szybką pomoc. Powiedział, że boi się o kolegę, bo może umrzeć. W odpowiedzi usłyszał, że "każdy kiedyś umrze".

 

Naganna wypowiedź

 

- Uznano, że wypowiedź dyspozytora w Kaliszu była naganna. Podjęto decyzję o zawieszeniu w czynnościach służbowych dyspozytora do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę - powiedział rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.

 

Rzeczniczka prasowa ostrowskiego szpitala Joanna Pawlaczyk powiedziała, że zespół ratownictwa medycznego dotarł pod wskazany adres po siedmiu minutach od zgłoszenia.

 

Zgłoszenie było zarejestrowane w kodzie pilności 1, co oznacza, że karetka jechała do pacjenta w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. "Mężczyzna już nie żył" - powiedziała Pawlaczyk.

 

Zdaniem wzywającego pomoc Sebastiana Banasiaka, karetka przyjechała po 15 minutach od pierwszego zgłoszenia.

 

Śledztwo ws. śmierci pacjenta

 

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oraz narażenia mężczyzny na utratę życia lub zdrowia wszczęła prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp.

 

Wojewoda Zbigniew Hoffman w specjalnym komunikacie krytycznie ocenił zachowanie dyspozytora.

 

"Prowadzenie wywiadu medycznego powinno być profesjonalne i niezależne od warunków oraz reakcji zgłaszającego" - napisał. Poinformował także, że jeżeli zostanie stwierdzone naruszenie organizacyjne w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, to wówczas zarządzi kontrolę dysponenta systemu.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie