Desygnowany na premiera Irlandii - wybory w Wielkiej Brytanii oznaczają odrzucenie "twardego Brexitu"

Świat
Desygnowany na premiera Irlandii - wybory w Wielkiej Brytanii oznaczają odrzucenie "twardego Brexitu"
Reuters

Niejednoznaczny wynik wyborów w Wielkiej Brytanii oznacza odrzucenie "twardego Brexitu" i stwarza możliwości dla Irlandii - powiedział w piątek desygnowany na premiera Irlandii Leo Varadkar, nowy lider rządzącej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael).

Głosowanie w parlamencie nad kandydaturą Varadkara jako nowego premiera odbędzie się na posiedzeniu we wtorek 13 czerwca. Zastąpi on na stanowisku premiera Endę Kenny'ego, który po 15 latach rezygnuje z kierowania Fine Gael.

 

Varadkar oznajmił w piątek, że odegra swoją rolę w zapewnieniu, by negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej były prowadzone w sposób sprawny i spójny.

 

"Okazja dla Irlandii"

 

"Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii wskazują, że nie ma silnego mandatu na kontynuowanie twardego Brexitu, co stanowi okazję dla Irlandii" - podał w oświadczeniu Varadkar. W czwartek premier Theresa May i brytyjscy konserwatyści utracili w wyborach parlamentarnych bezwzględną większość.

 

Negocjacje w sprawie Brexitu mają się zacząć w tym miesiącu.

 

Varadkar, 38-letni lekarz, syn indyjskiego imigranta, zdeklarowany gej, został nowym przywódcą rządzącej w Irlandii Fine Gael. Dotychczasowy premier, 66-letni Kenny już w ubiegłym roku zapowiadał, że nie planuje poprowadzenia partii do następnych wyborów w 2021 roku. Varadkar w rządzie Kenny'ego pełnił funkcje ministra opieki społecznej.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie