Akt oskarżenia przeciw Czeczenowi zatrzymanemu przez ABW. Miał walczyć po stronie ISIS

Polska
Akt oskarżenia przeciw Czeczenowi zatrzymanemu przez ABW. Miał walczyć po stronie ISIS
Polsat News

Akt oskarżenia przeciw zatrzymanemu w marcu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatelowi Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Kyuri A. trafił do sądu - dowiedziała się PAP. Miał brać w wojnie w Syrii po stronie Państwa Islamskiego.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek, że mężczyźnie zarzucono też nielegalne posiadanie broni.

 

- Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - powiedział PAP Żaryn.

 

- Posiadał również bez wymaganego zezwolenia karabinek automatyczny - dodał.

 

Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. - podał Żaryn. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - podał rzecznik.

 

Mężczyzna przebywa w areszcie


Śledztwo zostało wszczęte na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 24 marca mężczyzna przebywa w areszcie, a kilka dni temu sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie - zaznaczył. Akt oskarżenia przygotował Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie - podkreślił rzecznik ministra.

 

Żaryn podał, że z informacji ABW wynikało, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i brać udział w wojnie w Syrii.


- Agencja na mocy Ustawy o działaniach antyterrorystycznych skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie i wystąpiła o zgodę na zatrzymanie mężczyzny. Pod koniec marca ABW dokonała zatrzymania i przeszukała zajmowane przez Kyuria A. pomieszczenia - przypomniał przebieg działań.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie