1 października - referendum ws. niepodległości Katalonii

Świat
1 października - referendum ws. niepodległości Katalonii
pixabay.com/minree/public domain
Barcelona

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont ogłosił w piątek, że referendum w sprawie niepodległości tego regionu Hiszpanii odbędzie się 1 października. Władze w Madrycie twierdzą, że głosowanie będzie niezgodne z konstytucją.

W wyczekiwanym od dawna telewizyjnym wystąpieniu Puigdemont wyjaśnił, że podczas głosowania Katalończycy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?". Szef rządu podkreślił, że Katalończycy mają prawo do "referendum w sprawie samostanowienia".

 

Puigdemont nie podpisał jeszcze dekretu w sprawie rozpisania referendum, którego zakazał hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Osoby, które brałyby udział w organizowaniu głosowania, mogłyby znaleźć się w trudnej sytuacji - zauważa AFP bez precyzowania, co to znaczy.

 

Władze w Madrycie na razie nie skomentowały zapowiedzi referendum, ale od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5 milionową Katalonię, która jest najbogatszym regionem Hiszpanii. Konserwatywny rząd Mariano Rajoya utrzymuje, że referendum byłoby niezgodne z konstytucją, i zapowiada podjęcie wszelkich kroków, aby uniemożliwić przeprowadzenie tego plebiscytu. Pod koniec maja Rajoy oznajmił, że dopóki jest szefem rządu, to do referendum nie dojdzie.

 

Podzieleni nawet Katalończycy

 

Kwestia niepodległości dzieli samych Katalończyków. Według kwietniowego sondażu ośrodka Metroscopia 44 proc. Katalończyków popiera oderwanie się regionu, a 49 proc. chce, aby pozostał on częścią Hiszpanii.

 

9 listopada 2014 roku zwolennicy niepodległości przeprowadzili niewiążące referendum w tej sprawie, w którym wzięły udział tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników głosowania. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał referendum za nielegalne w świetle konstytucji.

 

W marcu były premier Katalonii Artur Mas został ukarany przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii dwuletnim zakazem sprawowania funkcji publicznych za przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości regionu mimo zakazu władz w Madrycie. Trybunał uznał, że Mas jest winny nieposłuszeństwa wobec państwa.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie