Sejm umorzył postępowanie ws. postawienia Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu

Polska
Sejm umorzył postępowanie ws. postawienia Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu
PAP/Leszek Szymański

Sejm opowiedział się w czwartek przeciwko pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu były premiera Jarosława Kaczyńskiego. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził umorzenie postępowania.

Za pociągnięciem do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa PiS było 167 posłów, przeciw zagłosowało 265 posłów, a 3 posłów wstrzymało się od głosu. O umorzenie postępowania wnosiła sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

 

Wcześniej Sejm odrzucił także wnioski posłów PO i Nowoczesnej o ponowne skierowanie sprawy do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

 

Komisja opowiedziała się przeciwko pociągnięciu Kaczyńskiego do odpowiedzialności przed TS w połowie grudnia ub.r. Wstępny wniosek PO, który zainicjował postępowanie w tej sprawie pochodzi jeszcze z 2012 r. Rozpatrzenie wniosku przez komisję w obecnej kadencji Sejmu było możliwe, ponieważ zgodnie z ustawą o TS, sprawy dotyczące odpowiedzialności przed TS, którym marszałek Sejmu nada już bieg, są kontynuowane niezależnie od rozpoczęcia nowej kadencji parlamentarnej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie