Prezydent: SKOK-i umacniają społeczną spójność i międzyludzkie więzi

Polska
Prezydent: SKOK-i umacniają społeczną spójność i międzyludzkie więzi
Polsat News

Działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych jest ważnym wątkiem polskiego życia społecznego i gospodarczego, umacniającym społeczną spójność i międzyludzkie więzi - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników jubileuszu 25-lecia SKOK-ów w Polsce.

Przedstawiciele tego środowiska zebrali się w czwartek na Jasnej Górze, gdzie świętowali swój jubileusz. Najpierw modlili się w Kaplicy Matki Bożej, a potem wzięli udział w plenarnej konferencji.

 

List do uczestników tego spotkania skierował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych to ważny wątek polskiego życia społecznego i gospodarczego.

 

"Rozwijają państwo piękne tradycje ruchu spółdzielczego, które w naszej historii są ściśle splecione z etosem pracy organicznej, obroną polskości i patriotycznymi zmaganiami o niepodległość" - zaznaczył.

 

"Idee spółdzielczości ponownie są odkrywane i cenione"


W ocenie prezydenta, SKOK-i "bardzo trafnie" odpowiadają na wyzwania współczesności. "W dzisiejszym świecie, w którym zawodzi model ekonomii oparty przede wszystkim na zysku, idee spółdzielczości ponownie są odkrywane i cenione. Także w Polsce są one wartościową propozycją, pomocną w budowaniu zrównoważonego rozwoju i społecznego dobrobytu. Dlatego tak istotna jest wykonywana przez Państwa praca, której zwieńczeniem jest dzisiejszy jubileusz" - napisał.

 

"Trzeba docenić, że SKOK-i są jednym z udanych sposobów umacniania międzyludzkich więzi i społecznej spójności. Opierają się na cennych społecznych relacjach: zaufaniu między ludźmi w lokalnych środowiskach, chęci współdziałania i niesienia sobie nawzajem pomocy" - dodał.

 

Jednocześnie prezydent wskazał, że zawsze wspierał "ideę spółdzielczej samopomocy" i opowiadał się za udogodnieniami dla działalności kas. "Temu sprzyjać ma podpisana przeze mnie nowelizacja ustawy ułatwiająca funkcjonowanie tzw. małych kas" - napisał.

 

Jubileuszowy znaczek


Wybór jasnogórskiego klasztoru na miejsce jubileuszowych obrad Andrzej Duda ocenił jako "wymowne". W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II m.in. o tym, że "przedsiębiorstwa nie można uważać jedynie za zrzeszenie kapitałów; jest ono równocześnie zrzeszeniem ludzi".

 

"Te myśli, wskazujące, jak istotne jest urzeczywistnienie w sferze ekonomii ludzkiej wolności, podmiotowości i solidarności, stanowią dla nas drogowskaz w tworzeniu silnej, służącej wszystkim Polakom gospodarki i sprawiedliwej Rzeczypospolitej" - zaznaczył.

 

W liście prezydent wyraził też swą radość, że z okazji jubileuszu SKOK-ów Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z wizerunkiem Franciszka Stefczyka. "To piękny hołd dla zasług tego wielkiego patrioty, działacza społecznego, założyciela pierwszej na polskich ziemiach spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej" - podkreślił.

 

Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że formy samopomocy finansowej będą w Polsce popularyzowane, co pomoże im się rozwijać.

 

Strata netto w wysokości 118,5 mln zł


Jak wynika z danych SKOK, obecnie w Polsce w spółdzielczych kasach zrzeszonych jest ponad 1,8 mln członków.

 

40 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych prowadzących działalność na koniec 2016 r. wykazało łącznie stratę netto w wysokości 118,5 mln zł, natomiast na koniec 2015 r. te same kasy wykazały łącznie stratę netto w wysokości 24,7 mln zł - wynika z raportu KNF o sytuacji w sektorze SKOK w ub. roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie