Powstrzymali kornika, przybyło żmij zygzakowatych. Leśnicy ostrzegają

Technologie
Powstrzymali kornika, przybyło żmij zygzakowatych. Leśnicy ostrzegają
Nadleśnictwo Prudnik/Rafał Kasza
Żmija zygzakowata na drodze w pobliżu wsi Dębowiec na Opolszczyźnie

Leśnicy na Opolszczyźnie powstrzymali ekspansję kornika wycinając całe połacie lasu świerkowego w Górach Opawskich. Teraz w tych właśnie miejscach zaczęto obserwować wysyp żmij zygzakowatych - ostrzegają leśnicy. Okazało się, że miejsca po wycince zapewniają żmijom doskonałe warunki do rozmnażania się. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce.

- Pojawienie się dużych nasłonecznionych powierzchni oraz stosów gałęzi niewątpliwie sprzyja tym zmiennocieplnym zwierzętom - wyjaśnia Rafał Kasza z Nadleśnictwa Prudnik.

 

Zygzaki na nasłonecznionych pniakach

 

Żmije bardzo dobrze się kamuflują, trudno je zauważyć. Najczęściej można je spotkać w miejscach nasłonecznionych i na leśnych ścieżkach. Pniaki po wyciętych świerkach są ich ulubionym miejscem, w którym się  wygrzewają.


Jad żmij nie jest groźny dla zdrowego dorosłego człowieka, może być jednak niebezpieczny dla małych dzieci oraz osób starszych i chorych.

 

Stosowny ubiór, telefon komórkowy


Wybierając się do lasu w Górach Opawskich należy pamiętać o odpowiednim ubiorze (długie spodnie, stosowne obuwie). Warto również zabrać ze sobą telefon komórkowy, aby w razie niebezpiecznego zdarzenia wezwać pomoc.

 

Powinno się również zapisać numer telefonu do schroniska pod Biskupią Kopą.


Żmije są zwierzętami pożytecznymi, żywią się głównie gryzoniami i podlegają ochronie gatunkowej. Na zbliżanie się ludzi reagują ucieczką i nie wolno ich bez potrzeby zabijać.  

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie