"Potraktujcie projekt ustawy, jak godło". Frankowicze apelują o poparcie projektu Kukiz’15 w ich sprawie

Polska
"Potraktujcie projekt ustawy, jak godło". Frankowicze apelują o poparcie projektu Kukiz’15 w ich sprawie
Polsat News

Przedstawiciele frankowiczów zaapelowali w czwartek o poparcie projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów, autorstwa Kukiz'15. Dzięki przepisom zostanie postawiona "zapora nieuczciwej inżynierii finansowej banków" - ocenili.

Projekt zakłada, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych. To zrównanie ma się odbyć bez żadnych kosztów ze strony państwa, co będzie oznaczać, że koszty przewalutowania mają ponieść w całości banki.

 

Poseł ugrupowania Andrzej Maciejewski podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że minął już rok, od momentu kiedy jego ugrupowanie złożyło w Sejmie ten projekt. Poinformował, że frankowicze jeszcze w czwartek złożą do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego petycję, w której wyrażają poparcie dla projektu i tego samego domagają się od Sejmu.

 

W swojej petycji frankowicze podkreślają, że projekt ustawy "bazuje na projekcie obywatelskim i jest wypowiedzią suwerena Polski wobec systemu funkcjonującego w kraju".

 

"Zalegalizujcie uczciwość systemowo w Sejmie RP"


Przekonują, że "główny i zasadniczy" efekt propozycji Kukiz'15 to "odzyskanie Kapitału Obywatelskiego, nie tylko bezpośrednio powiązanego z kredytami, a więc rekonstrukcja pozycji suwerena wobec dyktatury finansowej banków".

 

Poprzez projekt ustawy - jak oświadczyli w petycji - zostanie postawiona "zapora nieuczciwej inżynierii finansowej banków, żądając usunięcia tej formy".

 

"Zalegalizujcie uczciwość systemowo w Sejmie RP. Potraktujcie projekt ustawy, jak godło. Zapiszcie się w pamięci historycznej jako jej opiekunowie" - zaapelowali do posłów frankowicze.

 

Koszt: 52,8 mld zł

 

Przepisy projektu złożonego przez Kukiz'15 mają zastosowanie do kredytów denominowanych, lub indeksowanych do waluty innej, niż waluta polska zawartych po 1 stycznia 2000 r., o ile okres, na który udzielono kredytu przekracza 60 miesięcy. Oznacza to, że ustawa obejmuje kredyty długoterminowe, z reguły kredyty hipoteczne, natomiast nie obejmuje kredytów krótko i średnioterminowych.

 

Zgodnie z informacją Komisji Nadzoru Finansowego, koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy "o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" to 52,8 mld zł.

 

Koszty wejścia w życie prezydenckiego projektu oszacowano na 9,1 mld zł (bez koszów administracyjnych), w tym koszt odsetek na 2,1 mld zł. Wcześniej Komisja szacowała, że łączne koszty dla banków wyniosłyby 9,3 mld zł.

 

Z kolei koszt wejścia w życie poselskiego projektu ustawy "o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej" (projekt PO) - zgodnie z danymi KNF - wyniesie 11,1 mld zł.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie