Pięciu zamachowców z Teheranu walczyło dla Państwa Islamskiego

Świat
Pięciu zamachowców z Teheranu walczyło dla Państwa Islamskiego
PAP/EPA/HOSSEIN MERSADI

Pięciu zamachowców z Teheranu wcześniej walczyło dla Państwa Islamskiego (IS) na terenie Syrii i Iraku - poinformowało w czwartek irańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego i służb specjalnych.

W swoim oświadczeniu ministerstwo ogłosiło, że posiadający irańskie obywatelstwa zamachowcy brali udział w walkach po stronie terrorystów w irackim Mosulu oraz syryjskiej Ar-Rakce. Napastników opisano jako "od dłuższego czasu powiązanych z wahabizmem".

 

W sierpniu ubiegłego roku zamachowcy wrócili do Iranu, opracowując plan ataku na święte miejsca. Udało im się uciec, gdy irańskie służby rozpracowały ich komórkę.

 

Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych


Na swojej stronie ministerstwo podało imiona zamachowców oraz zdjęcia ich zwłok. Ze względu na bezpieczeństwo oraz prywatność rodzin nie upubliczniono nazwisk napastników oraz miejsc, z których pochodzili.

 

Uzbrojone grupy przeprowadziły w środę zamachy na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie. Irańskie władze poinformowały o co najmniej 17 ofiarach śmiertelnych oraz ponad 40 rannych. Wszyscy napastnicy zginęli.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie