Izrael zatwierdził plan budowy ok. 3 tys. domów na Zachodnim Brzegu

Świat
Izrael zatwierdził plan budowy ok. 3 tys. domów na Zachodnim Brzegu
Pixabay/IrinaUzv/Public Domain

Izraelski resort obrony zatwierdził plan budowy ok. 3 tys. domów na Zachodnim Brzegu - informuje w czwartek AP. To pierwsza taka decyzja Izraela, odkąd w lutym prezydent USA Donald Trump apelował o wstrzymanie żydowskiego osadnictwa na ziemiach palestyńskich.

Associated Press przypomina, że podczas spotkania w Waszyngtonie w połowie lutego Trump prosił izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, by "na chwilę powstrzymał się z osiedlami", dając szansę USA na wznowienie pogrążonego w impasie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Wcześniej w wywiadzie dla dziennika "Israel Hayom" amerykański prezydent powiedział, że nie sądzi, by rozbudowa żydowskich osiedli "była dobra dla pokoju".

 

Biuro prasowe Netanjahu nie odpowiedziało na pytania prasy, czy decyzja w sprawie domów na Zachodnim Brzegu była konsultowana z Waszyngtonem.

 

Izrael powołuje się na względy bezpieczeństwa

 

Na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka 385 tys. izraelskich osadników oraz 2,8 mln Palestyńczyków. Dalsze 200 tys. Izraelczyków mieszka w Jerozolimie Wschodniej, którą Palestyńczycy uważają za stolicę swego państwa.

 

Izrael powołuje się na historyczne związki z tymi ziemiami, a także na względy bezpieczeństwa. Większość państw świata traktuje jednak żydowskie osiedla na tych obszarach jako nielegalne i widzi w nich przeszkodę dla wznowienia negocjacji pokojowych ze stroną palestyńską, zamrożonych od dwóch lat.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie