Eksplozja na terenie amerykańskiej ambasady w Kijowie. Śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego

Świat
Eksplozja na terenie amerykańskiej ambasady w Kijowie. Śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego
Facebook/Поліція Києва
Teren amerykańskiej ambasady USA w Kijowie

Do wybuchu tajemniczego ładunku na terenie ambasady USA w Kijowie doszło w czwartek, pięć minut po północy (godz. 23:05 czasu polskiego). Materiał wybuchowy został wrzucony za ogrodzenie ambasady, ale upadł w dość dużej odległości od budynku. Służby twierdzą, że nikt nie ucierpiał. Ambasada w oświadczeniu, które opublikowała w po południu, stwierdza, że nie traktuje eksplozji jako aktu terroru.

Ukraińska policja uznała, że był to atak terrorystyczny. Rzecznik kijowskiej policji poinformował, że śledztwo prowadzone jest na podstawie art. 258 kodeksu karnego Ukrainy - akt terroryzmu. Obecnie prowadzone są działania operacyjne w celu ustalenia osób, które mogły brać udział w tym przestępstwie.

 

Kijowska policja udostępniła zdjęcia z terenu ambasady m.in. pokazujące pozostałości po ładunku.

 

 

W wydanym w czwartek po południu komunikacie ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie potwierdziła, że po północy czasu lokalnego na jej terenie "doszło do incydentu z wykorzystaniem niewielkiego ładunku wybuchowego", jednak podkreśliła, że w jego wyniku nie ucierpiał nikt z personelu, ani nie zostało uszkodzone ambasadzkie mienie.


"Ambasada pracuje, jak zwykle. W chwili obecnej nie uważamy tego incydentu za akt terrorystyczny" - napisano.

 

 

W marcu ostrzelano polski konsulat w Łucku

 

Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył nad częścią mieszkalną budynku. W placówce znajdowało się kilku jej pracowników, ale nikt nie ucierpiał.

 

Lokalne media przypominają, ze 7 czerwca w Kijowie ewakuowano budynek Naczelnego Sądu Administracyjnego, po doniesieniach o podłożonej bombie. We wtorek w centrum stolicy znaleziono paczkę z granatem.

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie