Ekshumowano 29. ofiarę katastrofy smoleńskiej

Polska
Ekshumowano 29. ofiarę katastrofy smoleńskiej
PAP/Grzegorz Jakubowski

Ekshumowano kolejną - 29. ofiarę katastrofy smoleńskiej, z grobu gen. Franciszka Gągora na warszawskich Powązkach Wojskowych - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Ekshumowane w czwartek ciało zostanie przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie - powiedziała prok. Bialik.

Gen. Gągor był najwyższym stopniem i rangą polskim wojskowym, szefem Sztabu Generalnego (funkcję tę pełnił od 2006 r.). Przygotowywał polską armię do NATO, pracował nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu i był niemal pewnym kandydatem na szefa Komitetu Wojskowego NATO.

 

Został uhonorowany wieloma odznaczeniami w kraju i za granicą, m.in. Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami resortowymi, a także amerykańską Legią Zasługi i francuska Legią Honorową.

 

Na początku kwietnia zeszłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

 

Ekshumacje także w 2018 roku

 

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ub. roku ekshumowano w sumie 11 osób, po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r., ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do czwartku ekshumowano kolejne 18 osób(do końca miesiąca zaplanowano jeszcze trzy; potem ma być dwumiesięczna przerwa). Do końca roku ma zostać przeprowadzonych jeszcze 28 ekshumacji, a w 2018 - 26.

 

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa poinformowała, że jak dotąd stwierdzono dwie zamiany ciał i nieprawidłowości w dziewięciu trumnach. Szczątki dwóch innych ofiar katastrofy znaleziono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Jedno ze śledztw prowadzonych przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej dot. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadów, m.in. były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i były naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.

 

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie