Dodatkowe 3,5 mln euro z Niemiec na pomoc uchodźcom w Libii

Świat
Dodatkowe 3,5 mln euro z Niemiec na pomoc uchodźcom w Libii
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemcy przeznaczą dodatkowo 3,5 mln euro na polepszenie warunków w libijskich obozach dla uchodźców - poinformował w czwartek podczas niezapowiedzianej wizyty w Trypolisie niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel.

- W Libii jak na dłoni widzimy polityczne i humanitarne skutki kryzysu na Bliskim Wschodzie - powiedział Gabriel po rozmowach z przedstawicielami uznawanego przez społeczność międzynarodową libijskiego rządu jedności narodowej. Szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył, że wielu uchodźców znajduje się w "rozpaczliwej sytuacji", a kwestia migracji "bezpośrednio dotyczy również nas".

 

- Wspólnym celem, naszym i Libijczyków, jest zwalczanie niestabilności - powiedział Gabriel. - Tylko wtedy istnieje szansa wstrzymania działań wojennych oraz wprowadzenia porządku oraz ustanowienia państwowości - dodał.

 

Pomoc w 2018 r.


Wsparcie dla rządu w Trypolisie to odpowiedź na apel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i ma zostać przekazane w 2018 roku. Pomoc zapowiedziana przez Gabriela jest dodatkiem do 100 mln euro programu regionalnego wsparcia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), finansowanego w znacznej części przez Niemcy.

 

Ze względów bezpieczeństwa wizyta Gabriela nie była zapowiadana, a minister przyleciał do Trypolisu samolotem Bundeswehry z bazy wojskowej na Sycylii - podał tygodnik "Der Spiegel" na swej stronie internetowej.

 

Libia, która jest pogrążona w chaosie po upadku w 2011 roku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego w następstwie rebelii wspartej przez Zachód, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych punktów przerzutowych nielegalnych migrantów. Podczas pierwszych pięciu miesięcy tego roku z Libii do Europy przybyło ponad 60 tys. migrantów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie