W Sejmie otwarto wystawę pt. "Twarze Jana Pawła II". Pod patronatem marszałka Kuchcińskiego

Polska
W Sejmie otwarto wystawę pt. "Twarze Jana Pawła II". Pod patronatem marszałka Kuchcińskiego
PAP/Marcin Obara

Serię portretów przedstawiających różne oblicza Karola Wojtyły zaprezentowano w środę w Sejmie. Autorką eksponowanych prac jest polska artystka Anna Gulak. - Wystawa przypomina nam obecność Ojca Św. w polskim parlamencie - mówił podczas wernisażu marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który objął wystawę honorowym patronatem.

Ekspozycję otwarto w holu głównym Sejmu z inicjatywy posłów Izabeli Kloc i Andrzeja Smirnowa. W skład wystawy wchodzą m.in. kopie dwóch watykańskich rzeźb Jana Pawła II, na co dzień podziwianych w Auli Pawła VI w Watykanie oraz medal papieski wybity przez Watykan z okazji 100. jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II.

 

"Przesłanie wciąż aktualne"

 

- Jeżeli przypomnimy sobie przesłanie, jakie w tamtym czasie Ojciec Św. wypowiadał tutaj w Sejmie Rzeczpospolitej przed zgromadzeniem posłów i senatorów, to możemy stwierdzić, że w gruncie rzeczy jest ono cały czas aktualne. Po latach znowu spotykamy się w murach parlamentu z Ojcem Św., (…) z jego twarzą trochę w inny sposób - stwierdził marszałek Sejmu.

 

Kuchciński podkreślił, że autorka prezentowanych dzieł Anna Gulak jest "jednocześnie autorką wybranych momentów z życia Ojca Św.".

 

Marszałek dziękował autorce za to, że przygotowała i przedstawiła sylwetkę "największej postaci, która wywodzi się z tej ziemi, która służyła i służy nadal całej ludzkości".

 

Słowa uznania od premier Szydło

 

Słowa uznania dla organizatorów wystawy w odczytanym liście wyraziła również premier Beata Szydło. - Prezentacja wystawy "Twarze Jana Pawła II" w 18. rocznicę wizyty papieża Polaka w Sejmie RP ma ważny symboliczny wymiar - podkreśliła.

 

- Ojciec Św. Jan Paweł II był z nami w czasie wydarzeń prowadzących Polskę do wolności, jego słowa miały w sobie zdolność widzenia siły naszego narodu, umacniały nas w chwilach zwątpienia, trudności, ale też i wielkiej radości, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość - dodała premier.

 

Zdaniem Beaty Szydło, wystawa "będzie służyć naszej głębokiej osobistej refleksji nad postacią i ponadczasowym, duchowym testamentem papieża Polaka".

 

Wystawa prezentowana będzie do 12 czerwca.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie