"Punktem wyjścia spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu". Mucha o referendum konstytucyjnym

Polska
"Punktem wyjścia spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu". Mucha o referendum konstytucyjnym
Polsat News

Punktem wyjścia w kwestii konsultacyjnego referendum konstytucyjnego będzie spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany w RMF FM, czy prezydent spotka się ws. referendum z szefami klubów parlamentarnych.

Mucha pytany, czy prezydent zamierza spotkać się z liderami klubów parlamentarnych ws. referendum konstytucyjnego odpowiedział, że proces konsultacji w tej sprawie zostaje właśnie uruchomiony.

 

- Takim początkiem tych konsultacji jest m.in. spotkanie jutrzejsze z marszałkiem Sejmu, marszałkiem Senatu, które będzie dyskusją także na temat spraw związanych z organizacją tego konsultacyjnego referendum konstytucyjnego - mówił. Do spotkań z szefami klubów parlamentarnych ma dojść w dalszej kolejności.

 

Na uwagę, że o spotkanie z prezydentem ws. referendum apelował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, tymczasem zaproszenie na najbliższy poniedziałek otrzymał lider Kukiz'15 Mucha odpowiedział, że Paweł Kukiz sformułował taką prośbę na piśmie.

 

- Prezes Kosiniak-Kamysz (...) jeżeli będzie podtrzymywał tego rodzaju wolę rozmowy na temat materii konstytucyjnej na pewno będzie też przez pana prezydenta zaproszony i te rozmowy będą się toczyć"- dodał.

 

"Prezydent nie chce ograniczać konsultacji jedynie do partii"

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta dopytywany, kiedy prezydent wystosuje zaproszenie do szefów klubów parlamentarnych odpowiedział, że "punktem wyjścia jest spotkanie z marszałkiem Sejmu, marszałkiem Senatu".

 

- W ramach dalszego procedowania to zaproszenie jest podtrzymywane dla wszystkich ugrupowań parlamentarnych, dla liderów tych ugrupowań parlamentarnych - dodał.

 

Mucha zadeklarował jednocześnie, że prezydent nie chce ograniczać konsultacji jedynie do partii politycznych. - Będziemy je (pytania do referendum - red.) wybierać na zasadzie takiego wskazania, jakie pytania się powtarzają, jakie kwestie są podnoszone, jakie kwestie są podnoszone na spotkaniach w terenie, bezpośrednio z zainteresowanymi - podkreślił.

 

Dopytywany, czy w referendum może pojawić się pytanie o przyjęcie uchodźców przez Polskę odpowiedział, że dla takiego pytania trzeba byłoby wskazać kontekst konstytucyjny.

 

- Jest to trudna rzecz, ale ja tego definitywnie dzisiaj nie wykluczam, że tego rodzaju kwestia mogłaby być w jakimś kontekście ujęta także w tej materii i w tym zakresie konstytucyjnym - zaznaczył.

 

Spotkanie także z prezydium klubu Kukiz'15

 

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Spotkanie dotyczyć będzie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji.

 

W poniedziałek natomiast prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz'15.

 

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie