Małe sieci kablowe rozważają rezygnację z kanałów TVP. "Olbrzymie zamieszanie i niepokój o abonentów"

Biznes
Małe sieci kablowe rozważają rezygnację z kanałów TVP. "Olbrzymie zamieszanie i niepokój o abonentów"
Pixabay.com/Astryd_MAD

"Wielu klientów naszych firm zwraca się z formalnymi wnioskami o wyłączenie programów TVP z oferty programowej" - napisał zarząd Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, informując, że w związku z tym zlecił analizę prawną w tej sprawie.

"Na pytanie zdefiniowane następująco: »Czy możliwe jest wypowiedzenie umów na reemisję programów TVP, a w dalszej konsekwencji wyłączenie programów tego nadawcy z ofert operatorów telewizji płatnej?« - otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą z zastrzeżeniem, że w stosunku do programów: TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura,  TVP Sport,  TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale należy zachować tryb wypowiedzenia umów określony w umowach zawieranych pomiędzy TVP  SA, a operatorami" - napisał w oświadczeniu związek Mediakom, zrzeszający głównie małe i średnie sieci kablowe.


Portal Wirtualnemedia.pl zauważył jednak, że abonament RTV jest pobierany nie za korzystanie z kanałów TVP, ale za posiadanie odbiorników telewizyjnych i radiowych, a  rezygnacja z kanałów TVP nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu.


"Abonenci przeświadczeni, że ustawa już weszła"


Dodatkowo trzy stacje Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3) obowiązkowo muszą pojawić się we wszystkich ofertach operatorów telewizyjnych.


- Nasi abonenci są przeświadczeni, że ustawa już weszła i za chwilę przekażemy ich dane osobowe Poczcie Polskiej, a w ich domach pojawią się kontrolerzy. A także, że wystarczy zrezygnować z kanałów Telewizji Polskiej, wypowiedzieć umowę na dostarczanie ich, żeby dane nie zostały przekazane Poczcie - wyjaśnił portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes Mediakomu.


"Każdy operator będzie podejmował decyzję indywidualnie"


Jak dodał, klienci kablówek przez zapowiedzi nowelizacji ustawy abonamentowej niechętnie przedłużają umowy.

 

- Mówią: "Wstrzymam się, poczekam, bo nie chcę, żeby moje dane trafiły gdzieś poza firmę". Jest olbrzymie zamieszanie i niepokój u abonentów. Potwierdzają to wszystkie nasze firmy członkowskie - poinformował Kacprowicz.


Prezes Mediakomu wyjaśnił także, że "stacje TVP z wyjątkiem tych objętych zasadą must carry/must offer dostarczane są w ramach normalnych umów komercyjnych, które można wypowiedzieć".


Podkreślił jednak, że "każdy operator będzie podejmował taką decyzję indywidualnie, bo wtedy trzeba między innymi powiadomić abonentów o zmianie w pakietach".

 

Wirtualnemedia.pl, polsatnews.pl

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie