KEP: nie ma zmiany ws. związków niesakramentalnych, aktualizowano wytyczne dot. przestępstw pedofilii

Polska
KEP: nie ma zmiany ws. związków niesakramentalnych, aktualizowano wytyczne dot. przestępstw pedofilii
PAP/Grzegorz Momot

Nie ma zmiany doktryny w kwestii Komunii świętej dla osób w związkach niesakramentalnych, ale jest zmiana podejścia do tych osób, które będą objęte jeszcze większą troską duszpasterską - poinformowano po zebraniu plenarnym KEP. Aktualizowano także wytyczne Kościoła ws. przestępstw pedofilii.

Przyjęto też zmiany dot. przyjmowania sakramentu chorych.

 

Przewodniczący Rady do Spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Wątroba powiedział w środę na konferencji prasowej, że nowością będzie powołanie w każdej diecezji duszpasterza związków niesakramentalnych.

 

Zajęcia w seminariach

 

Na Zebraniu Plenarnym biskupi nie dokonali zmian w kwestii dotyczącej przystępowania do Komunii Świętej osób żyjących w związkach niesakramentalnych, przypomnieli tylko obowiązujące nauczanie św. Jana Pawła II zawarte w encyklice Familiaris Consortio z 1981 r., gdzie jest napisane, iż osoby, które "postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom" mogą przystępować do Komunii Świętej. To oznacza, że "żyją jak brat i siostra w tzw. białym małżeństwie".

 

Bp Wątroba powiedział, że duszpasterze związków niesakramentalnych będą kształceni w seminariach. - O ile w seminariach taki obowiązkowy przedmiot nauczania nie został jeszcze wprowadzony, to seminaria są wreszcie zobowiązane do prowadzenia takich zajęć, w wymiarze 30 godzin wykładów w roku - mówił. Obecni duchowni, którzy nie mieli możliwości dokształcić się w tym kierunku w seminarium, będą mogli zapoznawać się z tym tematem na różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach, spotkaniach z ekspertami i specjalistami.

 

"Sakrament ten jednak nie jest dla umierających"

 

Przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Adam Bałbuch zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie wydana instrukcja określająca, kiedy i kto może przystąpić do sakramentu namaszczenia chorych. Dotychczas obowiązywała praktyka przyjmowania tego sakramentu w sytuacjach ekstremalnych, wobec śmierci.

 

Sakrament ten jednak nie jest dla umierających, tylko dla chorych, których życie jest zagrożone.

 

- Chcemy uwrażliwić rodziny, aby umiały się w sposób duchowy zaopiekować chorymi i zatroszczyć się, by przyjmowali sakramenty - wyjaśnił bp Bałbuch.

 

Biskup dodał, że nie obowiązuje już formuła warunkowego namaszczenia chorych, stosowana, kiedy ksiądz miał wątpliwości, czy przyjmujący sakrament żyje. Obecnie, jeżeli ksiądz ma wątpliwość, powinien udzielić namaszczenia chorych stosując zwykłą formułę, tak jak w każdej innej sytuacji.

 

"Wątpliwości może budzić fakt, kiedy taka informacja jest wiarygodna"

 

Przewodniczący Rady Prawnej KEP bp Ryszard Kasyna poinformował też, że wytyczne Kościoła dotyczące postępowania w przypadku przestępstwa pedofilii zostały dostosowane do prawodawstwa cywilnego. W lipcu wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadza obowiązek prawny informowania o przypadkach obcowania płciowego z osobą poniżej 15 roku życia, doprowadzenia do innej czynności seksualnej i pokazywania jej pornografii. Osoby posiadające wiarygodną wiedzę na temat takiego przestępstwa, powinny obligatoryjnie przekazać informację odpowiednim organom ścigania.

 

- Do tej pory był to obowiązek społeczny, a teraz będzie to obowiązek prawny, zagrożony karą więzienia do lat trzech-  - wyjaśnił biskup.

 

- Moim zdaniem będzie to rodziło pewne trudności. Będzie to być może temat nawet do rozstrzygnięć sądowych, bo wątpliwości może budzić fakt, kiedy taka informacja jest wiarygodna, a kiedy niewiarygodna. Tak zarządził prawodawca, a my jako instytucja kościelna staramy się w tym przypadku współpracować, dlatego te wytyczne zostały dostosowane do wymogów prawa cywilnego - zakończył bp. Kasyna.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie