Francja w walce ze zmianami klimatycznymi chce pójść "krok dalej". Zapowiada konkretny plan

Świat
Francja w walce ze zmianami klimatycznymi chce pójść "krok dalej". Zapowiada konkretny plan
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

- Francja pójdzie dalej w walce o ochronę klimatu na Ziemi, wykraczając poza swoje zobowiązania z porozumienia zawartego w grudniu 2015 roku w Paryżu - powiedział w środę rzecznik rządu Christophe Castaner. Lista konkretnych działań ma być gotowa w ciągu 15 dni.

To reakcja Paryża na ogłoszoną w ubiegłym tygodniu decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia.

 

- Celem prezydenta Emmanuela Macrona i ministra ekologii Nicolasa Hulota jest wyjście poza cele, jakie wyznaczyliśmy sobie w ramach porozumienia paryskiego - oświadczył Castaner po środowym posiedzeniu rządu pod przewodnictwem Macrona.

 

Zaprezentowana w ciągu najbliższych 15 dni lista konkretnych działań ma wskazać, gdzie Francja może przekroczyć swoje dotychczasowe zobowiązania.

 

Przyciągnąć specjalistów od zmian klimatycznych

 

Ponadto francuski rząd przygotuje stronę internetową, która ma przyciągnąć do Francji badaczy zajmujących się zmianami klimatycznymi z USA i innych krajów. Ma być również adresowana do przedsiębiorstw zainteresowanych innowacjami w dziedzinie walki z globalnym ociepleniem.

 

We wtorek Macron i Hulot spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, firm i badaczy zajmujących się zmianami klimatycznymi.

 

"Francja chce wykorzystać obecny moment. Decyzja prezydenta Trumpa daje nam okazję do przyspieszenia decyzji i działań" - powiedział we wtorek anonimowy przedstawiciel Pałacu Elizejskiego, cytowany przez Reutersa.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie