"The Times": zamachowiec był zatrudniony w londyńskim metrze

Świat
"The Times": zamachowiec był zatrudniony w londyńskim metrze
PAP/EPA/LONDON METROPLITAN POLICE/ HANDOUT

Jak donoszą brytyjskie media, jeden ze sprawców sobotniego zamachu terrorystycznego w Londynie, 27-letni Khuram Shazad Butt, pracował w tunelach metra, także w tych znajdujących się bezpośrednio pod siedzibą brytyjskiego parlamentu, choć był już znany służbom jako osoba, która mogła być powiązana z zamachami bombowymi z 2005 r., w których zginęły 52 osoby.

Butt pracował na stacji metra Westminster. Mężczyzna został ostatecznie zwolniony, lecz nie z powodu podejrzenia o ekstremizm, a ze względu na to, że rzadko pojawiał się w pracy.

 

Mógł znać zamachowców z 2005 r.

 

Portal Mail Online opublikował zdjęcie Butta w kamizelce i uniformie pracownika metra. Jak podano, fotografia została zrobiona w maju ubiegłego roku, a więc 11 lat po zamachach, do których doszło 7 lipca 2005 r. w Londynie. Islamscy ekstremiści zdetonowali wówczas trzy ładunki wybuchowe w metrze i jeden w autobusie. Śmierć poniosły 52 osoby, a co najmniej 700 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych znalazły się też trzy Polki.

 

Do przeprowadzenia zamachów w 2005 r. przyznała się nieznana wcześniej organizacja pod nazwą Tajna Grupa Dżihadu Al-Qaidy w Europie.

 

Jak ustalili śledczy, jedną z osób pomagających w szkoleniu terrorystów przed zamachem miał być Sajeel Shahid prowadzący w Londynie siłownię tylko dla muzułmanów. Jednym z pracowników Shahida był właśnie Butt - poinformował "The Times".

 

To właśnie te powiązania miały zwrócić uwagę śledczych z MI5 na mężczyznę. Jak wstępnie ustalono, Butt mógł mieć też bezpośredni kontakt z najstarszym sprawcą ówczesnych zamachów - Mohammedem Siddiquem Khanem.

 

"Organizator masakry na London Bridge nigdy nie próbował ukryć swoich brutalnych, ekstremistycznych poglądów" - poinformował "The Telegraph".

 

Występował w filmie dokumentalnym na temat dżihadystów

 

Jak podał dziennik, Butt pozował w centrum Londynu z flagą tzw. Państwa Islamskiego w filmie dokumentalnym "The Jihadis Next Door" ("Dżihadysta z Sąsiedztwa") na temat islamskich ekstremistów zrealizowanym w styczniu 2016 r. przez brytyjski Kanał 4. Mężczyzna występował tam jako członek organizacji al-Muhajiroun.

 

Butt wraz z innymi radykałami z al-Muhajiroun został zatrzymany przez służby w 2015 r., jednak ostatecznie mężczyznę zwolniono, bo nie znaleziono podstaw do aresztowania.

 

Khuram Shazad Butt miał być głównym organizatorem sobotniego zamachu na London Bridge w stolicy Wielkiej Brytanii. Atak rozpoczął się w sobotę o godz. 21.58 czasu lokalnego (22.58 czasu polskiego), kiedy wypożyczony biały samochód dostawczy Renault przemieszczający się z północnej strony Tamizy na południe wjechał na chodnik i w grupę ludzi. Trzej mężczyźni, w tym Butt, opuścili następnie pojazd, atakując kolejne osoby przy użyciu noży i przemieszczając się w stronę targu Borough Market.

 

27-latek miał na sobie kamizelkę udającą pas szahida. Wraz z pozostałymi zamachowcami został zastrzelony przez policję.

 

"The Telegraph" podał, że mężczyzna przybył do Wielkiej Brytanii z Pakistanu jako dziecięcy uchodźca. Jako nastolatek miał zacząć się radykalizować i chętnie opowiadać o propagandowych filmach ISIS nawołujących do nienawiści.

 

The Telegraph, The Times

pam/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!