Przekazała mediom tajne informacje rządowe. Pracownica administracji federalnej USA z zarzutami

Świat
Przekazała mediom tajne informacje rządowe. Pracownica administracji federalnej USA z zarzutami
Pixabay/StockSnap

Departament Sprawiedliwości USA poinformował w poniedziałek o postawieniu zarzutów karnych współpracowniczce administracji federalnej. Została ona oskarżona o wyniesienie tajnych informacji i przekazanie ich portalowi informacyjnemu.

25-letnia Reality Leigh Winner pracowała w instytucji rządowej w stanie Georgia formalnie zatrudniona przez firmę Pluribus International Corporation od 13 lutego. Posiadała certyfikat bezpieczeństwa dający jej dostęp do informacji ściśle tajnych.

 

W sobotę na podstawie nakazu sądowego przeszukano jej dom a następnie została aresztowana. W poniedziałek usłyszała zarzuty karne przed sądem federalnym.

 

Winner podejrzana jest o wydrukowanie i wyniesienie w maju tego roku z budynków rządowych tajnych dokumentów Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), a następnie przekazanie ich portalowi informacyjnemu, najprawdopodobniej za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Administracja nie zdawała sobie sprawy z wycieku informacji do momentu, gdy portal, który je otrzymał poprosił przedstawicieli rządu federalnego o komentarz w sprawie przygotowywanego przez nich materiału opracowanego na podstawie tych informacji.

 

Wiedziała, że informacje mogą zostać użyte przeciw USA

 

Śledztwo wskazało, iż ściśle tajne dokumenty zostały wydrukowane w budynku administracji rządowej i z niego wyniesione a następnie przekazane mediom.

 

Winner została zidentyfikowana jako odpowiedzialna za ten wyciek, gdyż jako jedyna z sześciu osób, które wydrukowały te informacje, miała kontakt za pośrednictwem poczty e-mailowej z mediami.

 

Podejrzana przyznała, że zdawała sobie sprawę, co znajduje się w wydrukowanych przez nią raportach wywiadowczych oraz że informacje te mogą zostać użyte przez inne kraje, by zaszkodzić USA.

 

Dodatkowo powiedziała, że wyszukała i wydrukowała ściśle tajne raporty, pomimo że są one dostępne na zasadzie ograniczonego dostępu tzw. "ścisłej potrzeby" posiadania informacji w celu wykonania określonego zadania.

 

Włamanie rosyjskich hakerów

 

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o postawieniu zarzutów Winner zaledwie godzinę od opublikowania przez portal The Intercept raportu opartego na dokumentach z NSA, szczegółowo opisującego próby włamania się rosyjskich hakerów do systemów obsługujących głosowania w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

 

Według tego raportu rosyjskie służby wywiadowcze wysyłały e-maile do lokalnych członków komisji odpowiedzialnych za przeprowadzanie głosowania oraz próbowały dokonać cyberataku na co najmniej jednego dostawce oprogramowania używanego do głosowania.

 

Resort sprawiedliwości nie potwierdził, czy podejrzana przekazała informacje portalowi The Intercept, ale raport podaje, że został opracowany na podstawie danych z 5 maja, wydruki z komputera Winner wskazują, że dane zostały wyniesione w dniach poprzedzających 9 maja.

 

Aresztowanie Reality Leigh Winner może wskazywać, że jego administracja zaczęła egzekwować istniejące prawo i ściągać osoby odpowiedzialne za wycieki rządowych informacji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie