Ponad 12 mln Polaków wybiera się na wakacje w kraju

Polska
Ponad 12 mln Polaków wybiera się na wakacje w kraju
Wikipedia.com/kkic

16 mln Polaków planuje w tym roku wyjechać na urlop, z czego ponad 12 mln (74 proc.) chce spędzać wakacje w kraju – wynika z ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez Ipsos Polska.

Według badania, 48 proc. osób, które wyjadą na wakacje, to osoby poniżej 39. roku życia, z wyższym wykształceniem, z kilkuosobowych gospodarstw domowych, zarabiające powyżej 3 tys. zł netto.

 

Koszty wyjazdów plasują się mniej więcej na tym samych poziomie co w roku 2016: na wyjazd krajowy trzeba wydać ok. 1,5 tys. zł, na zagraniczny - blisko 3 tys. zł od osoby.

 

Z raportu wynika, że dzieci wyjadą na wakacje dzięki programowi "Rodzina 500 plus" - 7 proc. dzieci objętych tą pomocą pojedzie w tym roku na obóz lub kolonie.

 

4 mln osób chce spędzić urlop za granicą

 

Ponad 4 mln osób chce spędzić tegoroczny urlop za granicą. Większość Polaków wybierających się za granicę (2,4 mln) woli samodzielnie zorganizować podróż niż korzystać z biur podróży – wynika z raportu pracowni.

 

Najczęściej wybierane przez Polaków kierunki wyjazdów zagranicznych w tym roku to Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a także Chorwacja, Grecja i Włochy. Chociaż Polacy mniej niż rok temu obawiają się zamieszek, zamachów czy aktów terroru, to w porównaniu z rokiem poprzednim zamiast Egiptu i Turcji preferują kraje uważane za bezpieczniejsze, takie jak Węgry czy Portugalia.

 

Mniej niż połowa badanych przyznała, że nie planuje wyjazdu na wakacje, przy czym 19 proc. z nich w ogóle nie wie, dokąd się udać. Liczba osób, które nie wyjadą nigdzie z powodu braku pieniędzy, w tym roku spadła o 11 proc. względem roku poprzedniego (3,4 mln osób w 2017 w stosunku do 4,9 mln w roku 2016).

 

Badanie zostało zrealizowanie na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska między 4 a 21 maja 2017 r. na liczącej 2 tys. osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie