Nad Polskę nadciągają silne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia

Polska
Nad Polskę nadciągają silne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia
publicdomainpictures.net

Nad wieloma regionami kraju przejdą dziś burze, które miejscami mogą być bardzo gwałtowne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części województw.

Najbardziej intensywne burze spodziewane są na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Wielkopolsce.Bardzo gwałtowna pogoda będzie także na Ziemi Łódzkiej. 

 

W ciągu jednej godziny może tam spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

 

Na pozostałym obszarze burze będą mieć natężenie średnie lub małe. Spodziewamy się ulewnego deszczu do 15-30 mm, z gradem o średnicy do 1-3 cm i porywistym wiatrem do 80-90 km/h.

 

Strefy burz będą przemieszczać się na północ kraju. Najpóźniej dotrą nad regiony północno-wschodnie, dopiero wieczorem.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne oraz zagrażać życiu.

 

Synoptycy podkreślają, żeby zabezpieczyć przedmioty na balkonach i przed domem. Pozamykać okna. Warto też przeparkować samochód spod drzew.

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

 

paw/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze