Baltic Pipe może przesyłać gaz w październiku 2022 r.

Biznes
Baltic Pipe może przesyłać gaz w październiku 2022 r.
Flickr/Bilfinger SE/CC BY-ND 2.0

Tak wynika z harmonogramu procedury open season opublikowanej we wtorek przez Gaz - System. Warunkiem jest "wystarczające" zainteresowanie mocami przesyłowymi planowanej podmorskiej rury. Według opublikowanego terminarza procedura będzie się składała z dwóch faz - pierwsza zakończy się 25 lipca 2017 r.

- Jeżeli uczestnicy rynku złożą w ramach Fazy 1 oferty na wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu w celu rozpoczęcia świadczenia usługi przesyłu gazu od dnia 1 października 2022 r. - napisano w komunikacie operatora.

 

We wtorek rano operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego - Gaz-System i Energinet - rozpoczęli procedurę open season dla projektu Baltic Pipe. Tym samym operatorzy zapraszają zainteresowane podmioty do sygnalizowania przewidywanego zapotrzebowania na przepustowość w gazociągu, który połączy Polskę, Danię i Norwegię.

 

Strategiczny projekt

 

Dwukierunkowy gazociąg Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. To strategiczny projekt stworzenia nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.

 

Umożliwi on - po raz pierwszy w historii - przesył gazu bezpośrednio ze złóż na szelfie norweskim na rynki w Danii i w Polsce i do odbiorców w sąsiednich krajach. Polskie PGNiG posiada na szelfie 20 koncesji. Obecnie spółka wydobywa tam 600 mln m sześc. samego gazu, ale zakłada, że w 2022 r. uda się jej osiągnąć wydobycie rzędu 2,5-3 mld m sześc.

 

Projekt przyniesienie korzyści społeczne i gospodarcze

 

Podczas procedury open season operatorzy chcą sprawdzić, czy jest wystarczające zapotrzebowanie rynku na zbudowanie infrastruktury umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.

 

Operatorzy przypomnieli, że tzw. studium wykonalności dotyczące punktu połączenia międzysystemowego Baltic Pipe Polska - Dania dowodzi, że projekt jest możliwy do wykonania i mógłby przynieść korzyści społeczne i gospodarcze zarówno Danii, jak i Polsce. Warunkiem jest jednak zapotrzebowanie rynku. Studium wykonalności było współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu CEF (Connecting Europe Facility, Program "Łącząc Europę").

 

Dwie fazy procedury open season

 

Procedura open season będzie się składała z dwóch faz. Pierwsza rozpoczęła się w momencie opublikowania. Zainteresowani będą mogli do 25 lipca składać zamówienia na moce przesyłowe planowanego gazociągu. "Jeżeli uczestnicy rynku złożą w ramach Fazy 1 oferty na wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu, w celu rozpoczęcia świadczenia usługi przesyłu gazu od dnia 1 października 2022 r." - napisali operatorzy.

 

Gaz System i Energinet przewidują, że druga faza rozpocznie się 5 września br. Uczestnicy będą mogli składać ostateczne oferty na przydzielenie konkretnych zdolności przesyłowych.

 

Spotkania informacyjne w Norwegii

 

Operatorzy podkreślili, że tzw. ogólny harmonogram może ulec zmianie - szczególnie, gdyby okazało się, że zainteresowanie będzie zbyt małe, by wdrożyć tzw. Szybką Ścieżkę Projektu. Będzie to bowiem oznaczać "konieczność wprowadzenia zmian do założeń projektu Baltic Pipe".

 

Jednocześnie Energinet i Gaz-System zaprosili wszystkich uczestników rynku na dwa spotkania informacyjne - w Stavanger w Norwegii 20 czerwca br. i dzień później w biurze Energinet w Ballerup.

 

- W czasie spotkań informacyjnych będzie prezentowany projekt Baltic Pipe i zasady uczestnictwa w procedurze Open Season 2017 - napisali operatorzy.

 

Polskie spółki planują złożyć zapotrzebowanie

 

Po ogłoszeniu procedury Baltic Pipe wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak powiedział, że spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wziąć w niej udział i złożyć zapotrzebowanie na moce w tym gazociągu.

 

PAP

kar/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie