Ambasador USA przy ONZ: rozważymy swoje członkostwo w Radzie Praw Człowieka

Świat
Ambasador USA przy ONZ: rozważymy swoje członkostwo w Radzie Praw Człowieka
Ambasador Nikki Haley podczas otwarcia sesji Rady Praw Człowieka w Genewie

Stany Zjednoczone dokonają przeglądu swego członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ i apelują do tego gremium, by pozbyło się "chronicznego uprzedzenia wobec Izraela" - oświadczyła we wtorek na sesji Rady w Genewie ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

- Stany Zjednoczone uważnie przyglądają się Radzie i swojemu członkostwu w niej. Uważamy, że istnieją pewne aspekty nadające się do znaczącej poprawy - powiedziała amerykańska ambasador podczas corocznej, trzytygodniowej sesji tego gremium.

 

Haley skrytykowała działalność i skład Rady. - Członkostwo w Radzie to przywilej. Przy tym stole nie powinno być miejsca dla żadnego kraju, który łamie prawa człowieka - oświadczyła, jako przykład wskazując Wenezuelę. Jako niezrozumiały oceniła fakt, że Rada nie ukarała dotąd Wenezueli za naruszanie praw człowieka. Rząd prezydenta Nicolasa Maduro wezwała do rezygnacji z członkostwa, jeśli "nie uporządkuje spraw w kraju".

 

Rada "niesłusznie wyróżnia Izrael w swojej krytyce"

 

Ambasador USA wskazała, że Rada pięciokrotnie krytykowała za to politykę Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich, co jej zdaniem świadczy o "chronicznym uprzedzeniu" wobec państwa żydowskiego.

 

Wystąpienie Haley na forum Rady Praw Człowieka, pierwsze od mianowania jej na stanowisko przez prezydenta USA Donalda Trumpa, było oczekiwane z dużym napięciem - zauważa agencja dpa. W marcu pojawiły się spekulacje, że USA mogą zrezygnować z członkostwa w Radzie.

 

W artykule zamieszczonym w piątek na łamach dziennika "Washington Post" Haley domagała się, by Rada "przestała niesłusznie wyróżniać Izrael w swojej krytyce", zarzuciła jej korupcję oraz oceniła, że obecność w jej składzie krajów naruszających prawa człowieka "zaszkodziła reputacji samej Rady oraz walce o prawa człowieka".

 

Jako kraje naruszające te prawa wskazała Wenezuelę oraz Kubę, jednak - jak zauważa agencja AP - nie wspomniała o łamaniu praw człowieka w Egipcie, Arabii Saudyjskiej czy na Filipinach. Associated Press przypomina, że Trump chwalił filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte za brutalną walkę z przestępczością narkotykową, a w maju ogłosił warte setki miliardów dolarów kontrakty na sprzedaż broni dla Arabii Saudyjskiej.

 

Rada Praw Człowieka argumentuje, że jej skład odzwierciedla rzeczywistą sytuację na świecie, a bez Rady sytuacja w zakresie praw człowieka byłaby jeszcze gorsza od obecnej. Wskazuje ponadto, że służy jako forum także do krytykowania państw łamiących prawa człowieka.

 

USA w Radzie Praw Człowieka 

 

Za rządów prezydenta USA George'a W. Busha (2001-2009) USA bojkotowały prace Rady z powodu jej krytycznej postawy wobec Izraela. Sytuacja zmieniła się za rządów jego następcy Baracka Obamy, który włączył USA do prac Rady w 2009 roku w nadziei na poprawienie jej skuteczności i wyznaczył ambasadora wyłącznie do spraw Rady.

 

Prezydent Trump dotychczas nie mianował nikogo na to stanowisko i - jak ocenia agencja AP - nie wiadomo, czy ma zamiar to zrobić.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie