32 oferentów zainteresowanych ratowaniem linii Alitalia

Biznes
32 oferentów zainteresowanych ratowaniem linii Alitalia
Flickr/BriYYZ/CC BY-SA 2.0/

32 oferentów wyraziło zainteresowanie zakupem lub dofinansowaniem linii Alitalia - poinformował we wtorek, w dniu otwarcia kopert z propozycjami, Stefano Paleari - jeden z trzech komisarzy pogrążonej w kryzysie firmy. Wystawił ją na sprzedaż rząd Włoch.

W ogłoszeniu opublikowanym 17 maja zaproponowano potencjalnym oferentom trzy możliwości: restrukturyzację zadłużonego przedsiębiorstwa, jego sprzedaż w całości lub sprzedaż majątku i kontraktów.

 

Media przypominają, że komisarze i rząd skłaniają się do dwóch pierwszych rozwiązań, podkreślając, że Alitalia jako całość stanowi "interesujący kapitał", co potwierdził we wtorek minister infrastruktury i transportu Graziano Delrio. Wyraził przekonanie, że rozwiązanie obecnego kryzysu zostanie na pewno znalezione.

 

- Prace dopiero się rozpoczęły (...) czytamy 32 oferty, oceniając je i klasyfikując - wyjaśnił komisarz Paleari w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie.

 

Liczba zgłoszeń "przerasta wszelkie oczekiwania"

 

Tani przewoźnik Ryanair sam ujawnił włoskiej agencji Askanews, że jest zainteresowany Alitalią, ale - jak wyjaśnił - nie jej zakupem, lecz "wzmocnieniem rejsów na dalekich trasach".

 

Komisarz nie chciał komentować tej informacji.

 

Wcześniej linie Zjednoczonych Emiratów Arabskich Etihad, które obecnie mają 49 procent udziałów w Alitalii, zadeklarowały gotowość "wzmocnienia współpracy".

 

Nieoficjalnie media, wśród nich dziennik ekonomiczny "Il Sole-24 Ore", podały, że zgłosiły się między innymi amerykańskie linie Delta, chińskie Hainan Airlines i Air China, Turkish Airlines oraz linie Norwegian.

 

Prezes krajowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (Enac) Vito Riggio oświadczył, że liczba zgłoszeń "przerasta wszelkie oczekiwania". - Być może - dodał - jest jakaś wielka europejska linia, która chce przejąć Alitalię. Stwierdził zarazem, że bez względu na to, czy będzie to firma europejska, czy nie, "potrzebny jest silny rozwój" włoskiego przewoźnika.

 

600 milionów euro pożyczki

 

W maju zapadła decyzja o udzieleniu firmie przez państwo pożyczki pomostowej w wysokości 600 milionów euro. Ma to zapewnić jej normalne funkcjonowanie w najbliższych miesiącach.

 

PAP

kar/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze